jasno ciemno
Liga TW#2 Cichy obserwator deszcz światła
Praca Wyróżniona

TW#01 Palenie Głupa

 Palenie głupa

 

 Postać: Niewinnie osadzony

 Zdarzenie: Areszt domowy

 Efekt: W tekście Twym musi zaistnieć żywiołowa kłótnia na jeden z dwóch tematów wybranych przez tego, co ci przydzielił zestaw.

 I temat: Kłótnia o to, kto ma zabić...

 II temat: Kłótnia o drogę ucieczki z aresztu

 

 Gatunek (do wyboru): Proza poetycka lub Horror i pochodne

 

 Na bezkresnej pustyni, zakleszczonej pośród górskich szczytów, stał dom. Latem ściany były dobrze wypiekane gorącymi promieniami słońca, a zimą siarczysty mróz drapał tynk, obsypany śniegową pierzyną. Czas mijał, a stary prosty klocek rozrastał się o kolejne przybudówki i kondygnacje. Żaden architekt nie utrzymał jednej wizji, po prostu doklejał bezwiednie wytwory chwili.

 Dom ten stanowił przechowalnię dla tych, którzy nie mogli dojść do porozumienia. Znajdowali się w ciągłym konflikcie z własnymi przemyśleniami. Rozpatrywali przeróżne ewentualności, nie mogąc ruszyć przed siebie.

 Dwie stare dewotki od lat bacznie się obrażały, wypróżniając się na siebie prostackimi inwektywami. Jednym razem święto-jebliwa zakładała oponentce pętlę z różańca na szyi. W odwecie obrywała pawiem wymyślnych obelg.

 — Ty stara hipokrytko, świętość życia i rodziny, a za młodu skrobałaś aż miło dziecko nieznanego autora!— Ryczała wyzwolona babinka, plując na około.

 — A ty, wolna od jarzma religijnych zabobonów, a jak było trzeba ślubu kościelnego, bo co powie rodzina, to proboszcza mało po stopach nie całowałaś! — Odgryzła się konserwatywka, sapiąc i zipiąc z nienawiści.

 Poczciwe staruszki nie umiały zdecydować, jak wykończyć opozycję, więc trwały w ciągłym klinczu. Żyły już tylko nienawiścią, nie mając w życiu żadnych innych wartości.

 Jako że akurat wypadały miesiące zimowe, to trzeba było grzać. Niestety panowie zaopatrzeniowcy nie potrafili wybrać między dębem a bukiem i brykietem a groszkiem. Teraz cała zgraja siedziała i zamarzała w jadalni. Dwie stare baby tak skostniały, że nie mogły wykrzesać ani grama zajadłości. Szef ośrodka, zwany prezydentem wygnanych, rozważał wprowadzenie stanu wyjątkowego. Powstrzymywała go przed tym ostatnia deska ratunku. Podjął decyzję!

 — Drodzy zebrani w obliczu nadchodzącej zagłady musimy działać! — Zaczął mówić pewnie, odchrząknął, by uciszyć szmer niedowierzania. — Zdecydowałem, a żeby uniknąć unicestwienia i pochłonięcia przez wieczną zmarzlinę, spalimy Głupa.

 — Co robimy, palimy głupa? — Wyskrzeczał dziadek Gienek, odrywając od ucha starą trąbkę. — Czy ten szmelc znów mi się zatkał?

 Dziadek mieszkał tu od samego założenia placówki. Szacowano, że około siedemdziesięciu pięciu lat. Nadal był energiczny. Nie mógł zrozumieć, dlaczego jako głuchnący astmatyk trafił do tak dziwnego sanatorium.

 — Jak napalić człowiekiem w piecu? — Prezydent Wacław wrócił do rozważań — Czy jest wystarczająco kaloryczny, żywcem, czy na sztywno?

 — Humanitarnie będzie najpierw ukatrupić półgłówka — wtrącił zastępca prezydenta.

 — Skoro to półgłówek, to czy nie zabraknie nam paliwa? — Zapytał zastępca zastępcy.

 — To są bardzo poważne kwestie, dzieci mi zamarzają — Warknęła Jolanta. — Może znajdziemy pacana do pary?

 Podniósł się niebywały rumor. Uśpieni po nocnej popijawie rębajły otwierali pomału oczy i rozeznawali się w sytuacji. Mieli zabójcze kompetencje i potrzebowali tylko ofiar. Zaczęli ostrzyć noże. Niestety po dłuższym zastanowieniu doszli do wniosku, że nie powinni działać zbyt pochopnie i otworzyli kolejną flaszkę.

 Głup przez całą kłótnię wykonywał swoje obowiązki. Nakrył do stołu, zbierał brudne naczynia, prał skarpetki i szorował wielki piec, do którego wchodził w całości. Szeroko się przy tym uśmiechał i mówił "dzień dobry". Bardzo dobry i pomocny chłopak.

 — Mili państwo, proszę spojrzeć, osiągnęliśmy już połowę sukcesu. Teraz trzeba tylko podłożyć ogień. Proszę o wyłonienie ochotnika. — Rozkazał Wacław.

 Znów rozgorzała dyskusja.

 — Akurat nie mogę.

 — Będziemy się zbierali, miło się rozmawiało.

 — Gienek nie dawaj Głupowi zapałek, bo jeszcze coś zmaluje...

 — Ależ zimna ta zima, nie sądzi pani?

 

 — PARZYYYYY!!! — Zaryczał Głup, szczerząc zęby.

 Paliły się ubrania, włosy stanęły w płomieniach. Skóra już się marszczyła lizana żywym ogniem. W sali zrobiło się przyjemnie i ciepło, ale jakoś nieswojo. Ludzie postanowili olać okrzyki Głupa, bo zbytnio ciążyły im na sumieniach.

 Głup jednak okazał się istotą niepalną. Kruczoczarne włosy, znoszone ubrania i lewa brew poszły z dymem. Poza tym chłopak stał dumnie z interesem na wierzchu.

 — Parzymy herbatkę, goście przyszli? — Zapytał półgłówek. — Nie powinni czuć się zaniedbywani, a na sali mamy niezbyt gościnną atmosferę.

 To mówiąc, dorzucił drewna do pieca, niby dostawa nie dotarła, ale widać zadbał również o przywiezienie opału.

 Do pomieszczenia weszły poła ciemnego prochowca, popychane lodowatym przeciągiem. Za nimi wtoczyła się okrągła postać o sumiasto-krzaczastych wąsach, osadzonych pod melonikiem zwieńczającym arbuzowatą głowę. Siwe kosmyki włosów przykleiły się do spoconego czoła. Małe czarne oczy zaczęły bystro lustrować otoczenie.

 — Czy tu popełniono zbrodnię? W powietrzu wyczuwam śmierć i herbatę z imbirem. — Mówił głośno i wyraźnie, tonem, który nie zniósłby sprzeciwu. — Nim przejdę do rzeczy, chętnie spożyję posiłek. Gdyby kogoś interesowało jestem Dedektyw Przedwczesny z Oddziału Przedkryminalnego.

 Rzeźbiona dębowa szafa stojąca koło wielkiego zegara z kukułką, skrzypiąc donośnie, rozchyliła swoje ciężkie drzwi. Na ziemię upadł trup wicezastępcy do spraw letnich upałów.

 — To będzie sprawa polityczna. — Pomyślał Dedektyw.

5580 zzs

Liczba ocen: 0
50%
0%
25%
50%
75%
100%
© Copyright - wszystkie prawa zastrzeżone.
Autor: *berkas
Kategoria: trening-wyobrazni

Liczba wejść: 40

Opis:

Dodano: 2020-01-26 12:51:14
Komentarze.
~Adelajda 11 m.
"Nim przejdę do rzeczy chętnie spożyję posiłek." - po rzeczy przecinek"— Humanitarnie będzie najpierw ukatrupić półgłówka — wtrącił zastępca prezydenta.
— Skoro to półgłówek, to czy nie zabraknie nam paliwa? — Zapytał zastępca zastępcy.
— To są bardzo poważne kwestie, dzieci mi zamarzają — Warknęła Jolanta. — Może znajdziemy pacana do pary?" - Dobre

Nieco absurdalny i śmieszny tekst. Trochę może się pogubiłam, ale kurczę podobało mi się i to nawet bardzo.
Odpowiedz
*berkas 11 m.
Dzięki za wizytę, miło, że się podobało.
Odpowiedz
Witamy nowy tekst!
ps. TW #01 (wystartowała Liga TW, numerujemy od #01)
Odpowiedz
*berkas 11 m.
Już chciałem na forum się smucić, że Trening nie wita nowych prac, ale Trening chyba wyczuł moje żale zza meblościanki. Już zmieniam numer. xd
Odpowiedz
^Halmar 11 m.
Mnie się podobało, czytałam dziś o "poranku" (koło 14.00). Mam pewne wątpliwości edycyjne, poza tym przydomki powinny być jednak zapisane wielką literą... A;e to drobiazgi.
Dowcipna fabuła, osobiście odchudziłabym z opisów, no ale to już kwestia gustu.
Bardzo na tak. A już myślałam, że się poddałeś
Odpowiedz
*Canulas 11 m.
" Głup przez całą kłótnię wykonywał swoje obowiązki. Nakryła do stołu, zbierał brudne naczynia, prał skarpetki i szorował wielki piec, do którego wchodził w całości. "- tu coś nagle się w kobitkę zmienia. Poza tym z całą pewnością najlepszy Twój tekst. Po prostu humorystycznie wyrazisty. Takim lekkim fantomasem zaleciało, ale naprawdę: bez ujmy dla niego, bez ujmy dla Ciebie. Lubię gierki słowne.
Odpowiedz
*Ritha 11 m.
"Dom ten stanowił przechowalnię dla tych, którzy nie mogli dojść do porozumienia" xd
" Poczciwe staruszki nie umiał zdecydować, jak wykończyć opozycję, więc trwały w ciągłym klinczu" - nie umiały* (a poza tym gites humor xd)

"Jako że akurat wypadały miesiące zimowe, to trzeba było grzać. Niestety panowie zaopatrzeniowcy nie potrafili wybrać między dębem a bukiem i brykietem a groszkiem. Teraz cała zgraja siedziała i zamarzała w jadalni" xd
"Mieli zabójcze kompetencje i potrzebowali tylko ofiar. Zaczęli ostrzyć noże. Niestety po dłuższym zastanowieniu doszli do wniosku, że nie powinni działać zbyt pochopnie i otworzyli kolejną flaszkę"

"Jednak Głup okazał się istotą niepalną" xd (zmień szyk: "Głup jednak (...))
"—Parzymy herbatkę, goście przyszli?" - zabrakło spacji po pauzie
"Na ziemię upadł trup wicezastępcy do spraw letnich upałów" xd

Trafiłeś w moje poczucie humoru, signore Berkasiński. Fajny absurd, faktycznie fanthomasowo i faktycznie najlepszy Twój tekst, coraz klarowniejsza narracja, bene!
Odpowiedz
~JamCi 11 m.
a z młodu skrobałaś aż miło dziecko nieznanego autora - za
Poczciwe staruszki nie umiał zdecydować - nie umiały
odchrząknął, by ucieszyć - uciszyć
—Parzymy herbatkę, goście przyszli? - brak spacji
weszły poła - poły?
Czy tu popełniono zbrodnie? - zbrodnię?
Jakie fajne, taki absurdalny humor, a i odnaleźć można parę osób ze swojego otoczenia. Bardzo mi się podobało i ucieszyło przednio. Taki hhumor z Antresolki Profesora Nerwosolka.

Odpowiedz
*berkas 11 m.
A mnie zaskoczyliście, nie spodziewałem się, że tak przypadnie do gustu ten tekst. Naniosłem poprawki, dziękuję za uwagi.
Odpowiedz
No faktycznie troszkę fanthomasowo 🙂
Odpowiedz
*berkas 11 m.

Odpowiedz
*Canulas 11 m.
Masz naśladowców. Pora umiroć
Odpowiedz
Eno fajny tekst chociaż pod koniec trochę się zamotałem. Fajnie opisana ta przechowalnia dla ludzi, całkiem wesoło tam
Odpowiedz
*berkas 11 m.
Dzięki jagodalasiku za wizytę, ano jest wesoło.
Odpowiedz
!sensol 11 m.
super kawałek! tak trochę podczas czytania wyczuwałem podteksty do spraw różnych... bardzo życiowe, choć fantastyczne. gratulejszyn!
Odpowiedz
~pkropka 11 m.
Fajnie absurdalne. Początek ładnie wprowadza i spokojnie rozkręcają fabułę
Językowo też ładnie poprowadzone. Choć gdybym miała się czepiać:
"Latem ściany dobrze wypiekały gorące promienie słońca" - słońce wypiekało ściany, a nie ściany słońce. Ale to już drobnica i czepialstwo, wiadomo o co chodzi.
Odpowiedz
*berkas 11 m.
Sensol fajowo, że się podobało. Kropko czyli nie ma tragedii?
Odpowiedz
~entropia 11 m.
Nie czytałam tego wcześniej. Świetne! Hmm narracja tak inna, że gdybym nie wiedziała, nie powiedziałabym, że twoje. Tutaj wielkie brawa, sam opis z początku tego domu i mieszkańców bardzo mi przypadł do gustu. I Humor ekstra! Wielkie brawa brekas...
Odpowiedz
*berkas 11 m.
entropia niezmiernie mi miło, że się Tobie podobało!
Odpowiedz
fb-t3kstura TW-t3kstura

Strona Główna  ·  Forum  ·  Pomoc  ·  Kontakt  ·  Regulamin