jasno nowy wygląd
Pięćset mil do domu — część XI
<
P – jak Pętelka
>

Heban — część 3

 link do części II: https://t3kstura.eu/pokaz_tekst.php

 

 — Cześć — zaczyna ten wymizerowany, wystylizowany na emo alfons nieco mnie wybijając z pantałyku. Oceniłem typa na półalfabetyczny margines śmiało koszący zbiory pięćset plus, tymczasem nie słyszę żadnego młodzieżowego "siema" czy hip-hopowego "elo". Nie. Nic z tych rzeczy. Edward Żyletkoręki umie utrzymać fason. Może to kwestia zbyt drogiego auta, w którym siedzimy, może alfonsiego przeczucia. Nie wiem. Nie chcę i nie muszę tego wiedzieć. Przynajmniej jeszcze.

 — No cześć — odpowiada Cerebro, pożółkując wesolutko głową. Idąc rozkładówką tandetnego kryminału z tylnej szyby kiosku, drab powinien teraz spytać o panienki. Poniekąd pyta.

 — Homosie?

 Milczymy. Z odtwarzacza leci "Urke". Kawałek, za który obaliłbym z Gawlińskim litra rudej. Noga sama chodzi w takt melodii, twarz rozszerza promienisty uśmiech, a serce... serce drży.

 — Spoksik, ziomeczki. Nie peszta się tak — zachęca rozweselony alfonsina. — Mamy dwudziesty drugi wiek, nie? Anglicy opuścili Amerykę.

 Sądząc po tym, co właśnie pierdzieli, oceniłem go stanowczo nazbyt szczodrze. Z wyziewu może i czuć, że gość lekko zrobiony, ale nie na tyle, żeby gadać takie dyrdymały. Źrenice w normie.

 — Chłopcze... — Mój serowy partner ściąga groźnie brew, lecz nagły impuls powoduje, że wchodzę mu w zdanie.

 — Tyle w życiu się zmienia — powtarzam za melodyjnym głosem radyjnego Roberta — zaufaj przeznaczeniu. Pijemy za lepszy czas, za każdy dzień, który w życiu trwa. Za każde wspomnienie, co żyje w nas. Niech żyje jeszczeee przez chwileee.

 Alfons na sekundę traci rozeznanie, ale zaraz gęba w pełen uśmiech. Kiwa do taktu głową, stukając dłonią o dach. Jest przecież mistrzem podwórkowej adaptacji i usilnie chce pokazać, że wszystko jest w porządeczku, że luz-blues i w ogóle czill. A jednak cwane oczka prześwietlają wnętrze samochodu, chętne zderzyć się z czymś niepożądanym. Wyłapać policyjną blachę, wystającą skądś krótkofalówkę lub źle przykitranego koguta. Nieszczerze mu patrzy z zalesionej rudym włosem gęby. W ogóle typ przywodzi na myśl knującą kurewkę, łasą na piterek babci z jej ostatnimi dwudziestoma złotymi w środku. Taki rodzaj kiepa, który potrafi się wybielić, używa rozważnych słów, każdemu dobrze życzy i wszyscy są jego serdecznymi przyjaciółmi.

 Wskazuje paluchem radio.

 — Staszewski?

 — Alpine — burczy Cerebro, korygując ustawienie wstecznego lusterka. — Pora na ciebie, pimpku.

 — Pora?

 — Jak na telesfora.

 Jedna z zasad wyznawanych przez Cerebro głosi, że wszystko, co tylko można zrymować, od progu jest śmieszne. Nie podzielam tego za cholerę, ale również mam grzechy, na które przymyka oko. Sztuka negocjacji. Obszar, w którym nawet Cuba Libre może się dogadać ze szklanicą gazowanej wody.

 — A jak nie, to co? — Lokalny bandziorek po chwilowym szoku łapie drugi dech, desperacko usiłując pozbierać okruchy honoru. — Co mi pedałku zrobisz?

 Odpowiedzią jest kciuk wycelowany w coś za samochodem. Spoglądamy obaj. Zarówno chudy gostek od dziwek ubrany w dresy jak z wiosennego katalogu Pepco oraz ja, fan wpadających w ucho hitów, przemielonych przez wszyściutkie stacje. Ja, który jeszcze czternaście miesięcy temu miałem rokujący stosunek walk sześć-zero-zero na zawodowych ringach MMA, a teraz łykam majamil na ból kolan, wykładając musztardy na półki w wielobranżowym molochu osiedlowym. Kurwa mać. Modelowy przykład upadku z rowerka zwanego życiem.

 Alfons znika bez słowa, ale za to wzrasta siła deszczu. Umarło złe, lecz obradza gorszym. W gardle zbiera mi się kulka śliny. W piersi nie wiedzieć czemu wzrasta tętno. Cerebro kładzie spluwę na kolanach i przykrywa bluzą.

 — Cokolwiek zobaczysz, masz trzymać ciśnienie — szepcze, czym potęguje tylko we mnie strach. — Nie śmieszkuj, nie wyskakuj z grypserki i przede wszystkim nie waż się pyskować. Nawet na nich długo nie spoglądaj. Przywitaj się grzecznie i siedź. Myśl o hajsie. Jak wrócimy, dorzucę pięć stów.

 W odwecie na tę kawalkadę przestróg wydobywam jedynie wykoślawione przez panikę "co?" Szumi mi w skroniach, jakbym zlał sześć Red Bulli do dzbanka i walnął na hejnał. Do tego nie mam pewności, czy w ostatnim zdaniu usłyszałem "jak", czy "jeśli". A jakby wilków w bajce było mało, pieprzony deszcz wrzuca trzeci bieg.

 Spoglądam ostrożnie przez rykoszet bocznego lusterka, lecz na razie są pod parasolem. Chyba trójka. Dwie kobiety po bokach mężczyzny. Dziesięć metrów. Osiem.

 — Po chuj my tu w ogóle przyjechaliśmy? — wypieprzam pytanie z maksymalną złością prosto przez kotary z terkoczących zębów. Nadmiar stresu objawia się nagłym parciem na cewkę moczową. Pięknie, Brutusie-chujusie. I ty też?

 — Dwa i pół klocka, Heban, ale przycisz ryj! Pamiętaj. Cwaniak gorszy od frajera. Dostaniesz dwa i pół koła.

 Filuję spode łba. Idą wolno, bo na tym wypizdowie muldy, jakby budowali tor dla moto-crossa. Na domiar... chyba dobrego deszcz dopierdziela z furią, więc, chcąc nie chcąc, drałują zygzakiem. Cerebro też jakoś nagle dziwnie spurpurowiał, przez co żółta cera przypomina odcień musztardy sarepskiej. Chyba że to lampka tak odbija skórę albo już mi się pierdoli od tych musztard z Tesco. Tamci są mniej więcej pięć metrów od fury.

 — Kurwa, Cer! — warczę przez wytłumiający kołnierz kurtki. — Kurwa mać!

 W odpowiedzi kręci lekko głową. Wymuszony uśmiech dopełnia puszczone w ramach luzu oczko. Pieprzony powiększony zestaw Stasia, obiecującego przerażonej Nel, że na tym słoniu na pewno można bezpiecznie pohasać. Chuja prawda, Stasiu. Chuja prawda.

 "Puk-puk" w szybę. Ostre dźwięki jakby od sygnetu. Jeśli im otworzy i usiądą z tyłu, to... Boże, chyba taki głupi nie jest?

 "Klik".

 W czasie, gdy ładują się do środka, ściszam radio i pomimo tego, że coś mnie przed tym cholernie ostrzega, od razu spoglądam. W zamiarze ma to być jedynie szybki rzut okiem przez wsteczne lusterko, ale kiedy łapię z nimi ostrość...

 Od lewej: wysoka, szczupła, wyuzdana w grymasie malowanych na bordowo ust, lecz o spokojnej, zamyślonej twarzy. Taka cheerleaderka drużyny kręglarskiej. Długie, jasne włosy kaskadami opadają na szykowny golf. Korekcyjne okulary o absurdalnie czerwonych oprawkach niemal dwukrotnie powiększają oczy. Pewnie mi odwala, ale zamiast źrenic widzę trupie czaszki.

 Z kolei druga, najbardziej od prawej, wręcz biała, bieluchna, ale też przedziwnie plamiasta, jakby zleżała, zaleciała brudem. Ludzki avatar japońskiej seks laleczki, która przeleżała pół roku w piwnicy. Bardzo drobna, okruszynka taka, lecz o dziwnie okrąglutkiej głowie. Koronny dowód w tezie, że De Vito lubił podróżować po środkowo-wchodnich biedacepcjach Europy, nie szczędząc grosiwa na usługi azjatyckich prostytutek. Pomalowane rzęsy. Czarne, rozbiegane oczy szalonej panienki, która na swą pierwszą tinderową randkę mogłaby ukryć w torebce szpikulec do lodu.

 Boże.

 Zlustrowałem dopiero dwie trzecie tej deszczowej trupy, a przez skórę czuję, że trwa to już stanowczo zbyt długo. No trudno. Jebał pies, wyjebali psa.

 W środku zajmuje miejsce twór, którego przy tam słabym świetle trudno zaklasyfikować. Nie wiadomo pani to czy pan. Dziewczynka czy chłopiec. Dosłownie, jakby ktoś twarz Shakiry naciągnął hakami na czaszkę Sylvestra Stallone. W efekcie zaś powstało coś, co przypomina kukiełkę brzuchomówcy, która mogłaby uczyć dzieciaki z trudnych szkół o szkodliwym wpływie kazirodztwa.

 Ja pierdolę.

 — To lon? — piszczy od progu środkowe dziwadło i jak się po sekundzie orientuję, pyta o mnie.

 Cerebro spluwa przez otwarte okno. Następnie niechętnie potwierdza, starając się nie krzyżować ze mną wzroku. Twarz ma przy tym żółtą jak cytryna. Nie wiem, co tu się właśnie odpierdziela, ale odruchowo kładę brodę jak najbliżej piersi. W razie, gdyby spróbowali linki, mam cień szansy.

 — Ulodzajny — dolatuje sepleniący szczebiot tego czegoś. Od razu szacuję szanse. Niezapięte pasy dodają parę procent. Po prostu złapać za klamkę i dać się ponieść cholernym adidasom. Już podczas zbijania wagi biegałem trzy pięćdziesiąt z kilometra, więc nawet zapyziały i obstalowany na śmieciowym żarciu, w granicach czterech czterdziestu dam radę, co pewnie i tak jest lepszym wynikiem od każdego z tych pokracznych pojebańców. Zostaje jeszcze ta sprzedajna parówa i jego broń, która...

 ...nie jest już pod bluzą.

 Momentalnie ulatuje ze mnie cały pęd.

 — Serio, kurwa? — pytam.

 

 

 Link do części IV: https://t3kstura.eu/pokaz_tekst.php

 

 

8460 zzs

Liczba ocen: 2
87%
0%
25%
50%
75%
100%
© Copyright - wszystkie prawa zastrzeżone.
Autor: *Canulas
Kategoria: inne

Liczba wejść: 56

Opis:

Już nie udaję, że to się zamknie w trzech częściach. Noo, oo.

Dodano: 2020-02-20 00:31:10
Komentarze.
*Ritha 1 r.
Łoooo, Heban wpadł, TW pkropki zauważyłam już rano, a to dopiero teraz, u lala, będę!
Odpowiedz
Ritha, łoby
Odpowiedz
*Ritha 1 r.
"wymizerowany, wystylizowany na emo alfons nieco mnie wybijając z pantałyku. Oceniłem typa na półalfabetyczny margines śmiało koszący zbiory pięćset plus" - złoto od progu! i jeszcze "alfonsie przeczucie"

"— No cześć — odpowiada Cerebro, pożółkując wesolutko głową. Idąc rozkładówką tandetnego kryminału z tylnej szyby kiosku, drab powinien teraz spytać o panienki. Poniekąd pyta.
— Homosie?" xd
W ogóle ksywa (czy też nazwisko) Cerebro bardzo pasuje do tego syćkiego.

"Sądząc po tym, co właśnie pierdzieli, oceniłem go stanowczo nazbyt szczodrze"

" — Chłopcze... — Mój serowy partner ściąga groźnie brew, lecz nagły impuls powoduje, że wchodzę mu w zdanie.
— Tyle w życiu się zmienia — powtarzam za melodyjnym głosem radyjnego Roberta — zaufaj przeznaczeniu" xd

Ja nie wiem czy to jest ogólnie śmieszne czy tylko mnie to śmieszy, ale Heban jest boski. Jakbyś urabiał ciasto dla samego pokazu zdolności manualnych.

"Niech żyje jeszczeee przez chwileee" xd

" Alfons na sekundę traci rozeznanie, ale zaraz gęba w pełen uśmiech. Kiwa do taktu głową, stukając dłonią o dach. Jest przecież mistrzem podwórkowej adaptacji i usilnie chce pokazać, że wszystko jest w porządeczku, że luz-blues i w ogóle czill. A jednak cwane oczka prześwietlają wnętrze samochodu, chętne zderzyć się z czymś niepożądanym. Wyłapać policyjną blachę, wystającą skądś krótkofalówkę lub źle przykitranego koguta. Nieszczerze mu patrzy z zalesionej rudym włosem gęby. W ogóle typ przywodzi na myśl knującą kurewkę, łasą na piterek babci z jej ostatnimi dwudziestoma złotymi w środku. Taki rodzaj kiepa, który potrafi się wybielić, używa rozważnych słów, każdemu dobrze życzy i wszyscy są jego serdecznymi przyjaciółmi" - hahahahahah, ja pierdolę, HEJ LUDZIE!, jakby ktoś szukał definicji stwierdzennia ZŁOTO to ten fragment je w 200 % definiuje

wklejam, lecę dalej (w sensie - czytam dalej)
Odpowiedz
Ritha 😲😳
Odpowiedz
Ritha

"Ja nie wiem czy to jest ogólnie śmieszne czy tylko mnie to śmieszy, ale Heban jest boski. Jakbyś urabiał ciasto dla samego pokazu zdolności manualnych." - ma być. To poligon, żonglerka, mam nadzieję, że nie okuleje tekst, jako tekst, ale to jest pod kątem rozpisania się.

Nie sądziłem, że to napisze, ale cieszę się, że się rozplakalas. W zasadzie takich wstawek i śmiesznostek, co yo mi wpadają do łba, mam jeszcze 17 stron 🤠
Odpowiedz
*Ritha 1 r.
Canulas wierzę! złoto, trójwymiarowe niemalże
Odpowiedz
Ritha 🤠
Odpowiedz
Odpisze jak wrócę, ale spąsowiałem
Odpowiedz
*Ritha 1 r.
Canulas przeca nie skończyłam!
Odpowiedz
Ritha, no wiem
Odpowiedz
*Ritha 1 r.
"Alfons znika bez słowa, ale za to wzrasta siła deszczu. Umarło złe, lecz obradza gorszym" hahahaa

W odwecie na tę kawalkadę przestróg wydobywam jedynie wykoślawione przez panikę "co?" - to
"A jakby wilków w bajce było mało" - i to!!!
" — Po chuj my tu w ogóle przyjechaliśmy? — wypieprzam pytanie z maksymalną złością prosto przez kotary z terkoczących zębów. Nadmiar stresu objawia się nagłym parciem na cewkę moczową. Pięknie, Brutusie-chujusie. I ty też?" hahahahaha
"kotary z terkoczących zębów" - i to !

"przez co żółta cera przypomina odcień musztardy saperskiej" - ta musztarda się nazywa sarepska a nie saperska, popatrz se dobrze na etykiety

"Pieprzony powiększony zestaw Stasia, obiecującego przerażonej Nel, że na tym słoniu na pewno można bezpiecznie pohasać"
"Taka cheerleaderka drużyny kręglarskiej"
" ale też przedziwnie plamiasta, jakby zleżała, zaleciała brudem" hahaha, nie mogę, popłakałam się
zara wracam
Odpowiedz
Ritha, oj, już zmieniam
Racja
Odpowiedz
*Ritha 1 r.
"Ludzki avatar japońskiej seks laleczki, która przeleżała pół roku w piwnicy" xd
"Zlustrowałem dopiero dwie trzecie tej deszczowej trupy, a przez skórę czuję, że trwa to już stanowczo zbyt długo" - to też fajne
"W środku zajmuje miejsce twór, którego przy tam słabym świetle trudno zaklasyfikować" - i to

"Dosłownie, jakby ktoś twarz Shakiry naciągnął hakami na czaszkę Sylvestra Stallone" - HAHAHAHHAHAHAHAHHA
Co tu się odcanulardziło.

Nie wiem o co chodzi z tymi typami (fabuła jest tutaj drugorzędna) ale to co wyprawiasz językowo i ten humor tutaj to jest mistrzostwo świata. Nawet jestem zadowolona, że marudziłam ostatnio na poetycko-morderczych myślostrzępach – masz dowód, że zawsze szczerze. I dziś też. ZŁOTO. Choć wiesz - bardzo możliwe, że tutaj już kwestia gustu. W mój jak w masło.
Odpowiedz
Ritha, o kurde, miałem odisać za ten uber trój-koment jak dojadę do chałupy i jak to zwykle bywa u mnie... No chuj.
W każdym razie dziękuję za kolejnego, mega motywującego trój-kopa.
Jak już dziś pisałem, to prawdopodobnie ze stratą dla akcji, ale w którymś momencie ten świat stał się trochę brudną kartką dla elokwencyjnego długopisu. I rozpisuję go, rospisuję, rozpisuję. Akcja stoi w miejscu, a ja brnę w te poboczne micro-odnogi.
Postaram się może ogarnąć albo i może nie.
Dziękuję za podobanie się.
Potrójne.
Ź23
Odpowiedz
*Ritha 1 r.


Odpowiedz
Ja tu przylecę, ale w dogodniejszym warunkach niż armageddon domowy. Przeczytam na spokojnie i komentarz z racji, że Ritha mi przypomniała, to komentarz napiszę jak zrzucę z bark bachora chaotycznego w wypowiedziach.
Odpowiedz
entropia, będę łoooczekiwał
Odpowiedz
Canulas dam radę zaraz będę
Odpowiedz
entropia, yupii

Odpowiedz
Jestem "emo alfons nieco mnie wybijając z pantałyku.,półalfabetyczny margines śmiało koszący zbiory pięćset plus," – !
„Noga sama chodzi w takt melodii, twarz rozszerza promienisty uśmiech, a serce... serce drży."
„powtarzam za melodyjnym głosem radyjnego Roberta — zaufaj przeznaczeniu. "

Can, ja tylko drobne pytanie to jest horroł?
Odpowiedz
entropia, eeee, to jest bezhamulcowa kopalnia zdanio-twórcza. Wydarzenia przysypują opisy i zamierzone przerysowania w zapisie. Tak się ustaliła hierarchia gdzieś daleko poza mną. Pożera mnie własne flow i dlatego jest jak jest
Odpowiedz
"Nieszczerze mu patrzy z zalesionej rudym włosem gęby"
"Alfons znika bez słowa, ale za to wzrasta siła deszczu. Umarło złe, lecz obradza gorszym"
"A jakby wilków w bajce było mało, pieprzony deszcz wrzuca trzeci bieg."Pięknie, Brutusie-chujusie. I ty też?"

Ty... ty tak grypsujesz, że hej! Jak Ty tworzysz takie zadania???!!!
Kawał dobrej i ciężkiej, kreatywnej w słowie roboty. Chyba że tak na co dzień masz? Siadasz, otwierasz buzię i jak raper z rymem leci, to ty z takimi tworami ?

Kurde ale umyka mi akcja fabularna, chyba nie do końca wiem, o co chodzi. Tzn wiesz trochę tam mam niedostatki snu i szpital w domu... Ale ale, tutaj tego jest tego tak wiele, ale to nie zarzut, bo stylizacja świetna i wszystko do siebie pasuje i wszystko gra.
Ja tam zawsze lubiłam wysportowanych chłopców, oglądać jak są w ruchu, trenują sport, ale panów kulturystów estradujących jak paw na wybiegu już nie. A tak trochę marudzę, bo ostatnio Marokowi radziłeś, by nie przedobrzył.

Więc uważam jest tu przedobrzone, ale to nie są urwane ozdoby z choinki, to cały wykreowany świat, ci bohaterowie, ich język, dlatego tak tu wszystko pasuje i czyta się z uśmiechem na twarzy. Świetnie wchodzisz w skórę tych typów. Brawo, świetny kawałek koniakowskiego tekstu Can!
Odpowiedz
Czyli to flow??? Siadasz i gadasz.... OMG!!!
Odpowiedz
Super, że dajesz się porwać takiemu wirowi i takie klejnoty ci z rąk wypadają same.
Odpowiedz
Nooo, to jest tak, że odpala mi się automatyzm najpóźniej po ok 30 minutach, ale z racji tego, że pierwsze 30 min jest ciężkie, a nie lubię wyłazić ze strefy komfortu, to odkładam, na zaraz, byle tylko jeszcze się nie męczyć. Potem zaczynam, pisze mi się zajebiście i marudzę, że nie zacząłem wcześniej i już późno.
Tak, tu przedobrzone i na pewno kosztem osi fabularnej, ale ma to być wspólnym mianownikiem. Moze być przedobrzone, byle nie kulała melodyka.
Dziękuję pinknie
Odpowiedz
Canulas Jest tempo, dynamizm jest!
Odpowiedz
entropia
Odpowiedz
Jestem po wszystkich trzech częściach. Spodobała mi się ta seria. Można znaleźć tu wiele śmiesznych fragmentów - perełek i ogólnie historię bardzo przyjemnie się czyta. Fajni bohaterowie, dobrze wykreowani i bardzo polubiłam Hebana. Czekam na kolejną część
Odpowiedz
aniamarzycielka, oo kurde. Dzięki za niespodziewaną wizytę i polubienie. 😳
Odpowiedz
Skąd ty bierzesz te porównania Can? xd Jest w tym opowiadaniu szaleństwo, które mnie przyciąga, coś co pcha do dalszego czytania.
Odpowiedz
Adelajda, a dziękuję pięknie. Wykupiłem subskrypcję płatną na: niestandardowe archetrypy i opisy postaci.pl - polecam. Za 19.99 robią Ci pół opka
Odpowiedz
Co tu się wyprawia?
MEGA. Ech, to jest powód, dlaczego nie oglądam seriali, póki nie wyjdą całe. Jak mam teraz doczekać kolejnej części?
Odpowiedz
Dziękuję pięknie, miss pkropka.
Odpowiedz
O

Tu się akcja zagęszcza, a wraz z akcją porównania. Więcej porównań niż akcji, widać ekscytację naszego autora. I kurwa dobrze, tak trzymać. W następnych tajlach spodziewam się już tylko porównań, między którymi będę musiał sobie akcję wymyślić.

Dalej w robocie.
Odpowiedz
Okropny haha, jebany. No, ale kurde, tak jest. Wiem, że w Hebanie dryfuję w pętle. No kurdex, wiem
Odpowiedz
"W środku zajmuje miejsce twór, którego przy tam słabym świetle trudno zaklasyfikować. Nie wiadomo pani to czy pan. Dziewczynka czy chłopiec. Dosłownie, jakby ktoś twarz Shakiry naciągnął hakami na czaszkę Sylvestra Stallone. W efekcie zaś powstało coś, co przypomina kukiełkę brzuchomówcy, która mogłaby uczyć dzieciaki z trudnych szkół o szkodliwym wpływie kazirodztwa."

Szanuję Twoją wyobraźnie, te porównania są genialne.
Odpowiedz
OmnesMoriuntur, heh. Jak (być może słusznie) zauważył Okropny, tekst stoi głównie porównaniami, więc może to lekka wydmuszka.
Dzienkson i tu
Odpowiedz
z dużym wykopem
Masz tu całą litanię sformułowań, powiedzonek, porównań i zajebiście prowadzonego dialogu z głębokimi nie cenzurowanymi, i to bardzo dobrze, przemyśleniami!
Bardzo zajebiste te pińcet plusowe... Nie pamiętam dokładnie ale na pewno wiesz o co mi chodzi.

Odpowiedz
Maurycy owszem, wiem Dziękson za comentario.
Odpowiedz
Pokraki zasługują na pierwsze miejsce w wyborach najlepszych postaci. 😁

Tutaj już wyraźnie jest zaakcentowany specyficzny nazwałabym to humor, ale to jeszcze coś innego. Powagi z mojej strony brak. 😅
Rozkręca się karuzela. Wsidam więc do niej.
Odpowiedz
Wsiadam*
Odpowiedz
Dziękować. Sorry za opóźnienie, ale no... urlop
Odpowiedz
z dużym wykopem
Ej, kurde, porównania piękne, humor ładnie siada, a akcja chwyta za jajka. Pocisnę dalej, ale już niestety nie w tej chwili.
Odpowiedz
fb-t3kstura TW-t3kstura

Strona Główna  ·  Forum  ·  Pomoc  ·  Kontakt  ·  Regulamin

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.