Hot16challenge2 - Tekst piosenki i nominacje Postal

Rodzinka.pl - recenzja z okazji zakończenia serialu

 Serial Rodzinka.pl oglądałem regularnie od około dwóch lat, wcześniej średnio mnie interesował, choć był emitowany już od 2011. Z racji wyemitowania niedawno ostatniego odcinka, postanowiłem zrecenzować jeden z moich ulubionych seriali obyczajowych.

 Produkcja TVP opowiadała o codziennym życiu rodziny Boskich, mieszkających w podwarszawskiej Nowej Iwicznej. Nie był to jednak serial w rodzaju Klanu czy M jak miłość, bo Rodzinka.pl autentycznie potrafiła widza zarówno rozśmieszyć, jak i wzruszyć, a także zdenerwować, o czym potem. Głową rodziny Boskich jest Ludwik (Tomasz Karolak), architekt z wiochy spod Radomia, choć obeznany z nowymi technologiami oraz zwyczajami dość zamożnej rodziny. We wcześniejszych sezonach gburowaty i głupkowaty, choć z wiekiem trochę spokorniał. Jego żoną jest Natalia (Małgorzata Kożuchowska), pracująca w wydawnictwie pism kobiecych. Wydaje się bardzo opiekuńcza względem dzieci, choć też potrafi wpaść w złość. No i właśnie, dzieci. Boscy mają trzech synów. Najstarszy, w chwili obecnej żonaty, Tomek (Maciej Musiał), dość denerwujący i wydawałoby się, obojętny na wszystko. Drugi, 19 - letni Kuba (Adam Zdrójkowski) widać, że wieśniackie usposobienie odziedziczył po ojcu. Kuby nie cierpiałem, bo przypominał mi paru chłopaków, którzy chodzili ze mną do podstawówki i gimnazjum. Momenty, kiedy Kuba zachowuje się dojrzale, można policzyć na palcach. No i najmłodszy, 15 - letni Kacper (Mateusz Pawłowski), chyba najnormalniejszy z całego rodzeństwa.

 Przejdźmy teraz do postaci drugoplanowych. Moim ulubionym bohaterem w całym serialu jest Marek Nawrocki (Jacek Braciak), kumpel Ludwika, do którego często przychodzi na mecze. Kilkakrotnie rzucał alkohol. Jego luzacki styl obycia zmusił Ludwika, by ten sam zachowywał się nieco dojrzalej.

 Niestety, koleżanki Natalii z kolei, nie są już tak ciekawymi postaciami. Są to dwie głupie wieśniary i feministki, Maria (nigdy nie lubiłem Kuleszy, po tej roli tym bardziej) oraz Wioletta, które moim zdaniem nigdy nie powinny pojawić się w scenariuszu. Po pewnym czasie każdą scenę z ich udziałem (na szczęście nie ma ich wiele, zazwyczaj jedna lub dwie na odcinek) przewijałem.

 No to teraz zajmijmy się dziewczynami i przyjaciółmi trójki synów. Tomek ma już żonę, Magdę, z którą dwa sezony przed zakończeniem akcji serialu spłodził córeczkę, Maję. Sporo czasu zajęło Tomkowi wybaczenie Magdzie po zdradzie z ich kumplem Bolem. Jak już jesteśmy przy Bolu, z nim też wiąże się ciekawa historia. Początkowo myślałem, że ma na imię Bolesław. Ale z wikipedii wynika, że Bolo to skrót od... Bolebor. Serio?

 Dziewczyną Kuby jest Paula, grana przez Wieniawę (wcześniej była nią Agata, obecnie koleżanka Kuby, która przychodzi także na korepetycje do Ludwika). Dziwi mnie to, że patrząc na to, jaki człowiekiem jest Kuba, znalazł sobie dziewczynę w wieku 15 lat. Ma też kolegę, niejakiego Filipa. Uważa się za inteligentnego, choć wygląda jak dresiarz. Ponadto w jednym odcinku przyznał, że chciałby być niewidzialny, by móc podglądać niewiedzące o tym gołe dziewczyny.

 Kacper ma jedną przyjaciółkę, Zosię. Właściwie jest chyba jego jedyną znajomą.

 Serial skończył się nagle i aktorzy sami przyznali, że byli tym zdumieni. Miał bowiem powstać jeszcze jeden sezon i dopiero ten byłby finalny. Wiadomo, że nie mogli tego ciągnąć w nieskończoność, tym bardziej wtedy, gdy synowie wyrośli. Sam obstawiałem, że za dwa, może trzy lata, zakończą rodzinkę. Jednak miała się zakończyć jesienią tego roku, a ostatecznie jeszcze szybciej. Pozostało przez to sporo niedopowiedzeń i niezakończonych wątków. Jednak jak głosi plotka, w walentynki przyszłego roku ma mieć premierę film kinowy, będący swego rodzaju epilogiem do Rodzinki.pl. Nie wiadomo jednak, czy ta informacja się sprawdzi. Póki co, Rodzinka.pl skończyła się następująco: Agata w ramach podziękowania za korepetycje kupiła Ludwikowi obiektyw do kamery, o jakim marzył. Z początku Boski twierdzi, że nie może przyjąć tak drogiego prezentu, jednak Agata przekonuje go, że czas, jaki jej poświęcił, powinien zostać wynagrodzony. Pyta go też, czy nie wydaje mu się, że ona go podrywa. Ludwik odpowiedział, że nie. Agata uśmiecha się i wychodzi. Koniec. Jednak czy takiego oczekiwaliśmy? Dlatego właśnie mam nadzieję, że sequel rzeczywiście powstanie.

 Do teraz przejdźmy do rzeczy, które moim zdaniem scenarzyści mogli sobie darować.

 - Na pewno Maria i Wiolka. Gdyby te postacie wyleciały serialu, nic by na tym nie stracił, a wręcz przeciwnie.

 - Podteksty seksualne, np. szukam gumki czy Kacper słyszący przez drzwi jak Ludwik bzyka się z Natalią. To niedorzeczne tym bardziej, że Rodzinka.pl jest serialem również dla dzieci i młodzieży.

 - Kuba i jego charakter też był momentami denerwujący, szczególnie w zestawieniu z Paulą, będącą ładną i mądrą dziewczyną.

 - Niektóre mniej śmieszne lub obrzydliwe żarty, np. Kuba próbujący obrzydzić jedzenie Kacprowi, opowiadając o kupie.

 - Wypowiedź Agaty: Czasy męskiej dominacji na świecie się skończyły.

 - Postać Filipa, a przynajmniej część jego tekstów.

 - Symbole pacyfizmu w czołówce.

 - Zdecydowanie za mało scen plenerowych. W zasadzie przez 75% serialu oglądamy wnętrze domu Boskich, a bardzo rzadko odcinki rozgrywają się w całości np. w Energylandii.

 - No i przydałoby się trochę mniej chamskich product placementów.

 

 Podsumowując, Rodzinka.pl spodobała mi się jako ciekawy serial pokazujący relacje międzyludzkie. Poza wyżej wymienionymi zarzutami, oglądało mi się go bardzo przyjemnie. Mam nadzieję na ukazanie się kinowej kontynuacji.

 

 Ocena: 7/10

Liczba ocen: 0
50%
0%
25%
50%
75%
100%
© Copyright - wszystkie prawa zastrzeżone.
Autor: ~TomaszBordo
Kategoria: inne

Liczba wejść: 10

Opis:

Dodano: 2020-05-14 21:47:17
Komentarze.
^Halmar 5 m.
Lepiej wychodzą Ci recenzje niż fanfiki
Odpowiedz

Strona Główna  ·  Forum  ·  Pomoc  ·  Kontakt  ·  Regulamin