Ryzyko

GONITWA ZA TYM CO NAJWAŻNIEJSZE.

 „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.”

 

 Myślę, że często ludzie o tym zapominają. Zatracają się w codziennym życiu, błąkają się w gonitwie za kasą, drogimi rzeczami itd. Nie pamiętają o tym co w życiu jest najważniejsze. Żyjemy w świecie pustych materialistów, gdzie uczucia są deptane i ośmieszane, gdzie współczucie jest niedopuszczalne, a prawdziwa miłość nie istnieje. Rzadko już nawet spotkać szczerego przyjaciela, który bezinteresownie nam pomoże.

 

 Ludzie dzisiejszego świata są wyprani z emocji.

 

 Dlatego Antoine de Saint-Exupéry pragnie nam przypomnieć, że to właśnie nie rzeczy materialne są najważniejsze. Przekazuje nam największą wartość naszego życia, którą (o ironio) nie kupimy za żadną cenę. Najbogatszy człowiek na tej planecie nie kupi sobie miłości, przyjaźni, zaufania oraz szczerości. Ktoś może powiedzieć: „Zawsze można wynająć człowieka, który będzie naszym przyjacielem.” Cóż jeżeli komuś wystarczy coś takiego proszę bardzo, ale niech nie nazywa tego przyjaźnią. Szczerą i prawdziwą przyjaźń cechuje to, że przychodzi niespodziewanie oraz, że tych dwojga wspiera siebie nawzajem tak po prostu, bez żadnego zysku. Może ktoś uznać mnie za wariatkę, ale ja i tak twierdzę, że mając zaufanie i szczerość bliskich, najprawdziwszą miłość oraz bezinteresowną przyjaźń, jesteśmy najbogatszymi ludźmi na świecie, bo nie każdy potrafi tego doświadczyć.

 

 A dlaczego niewidoczne? W życiu możemy tylko zaobserwować dowody miłości czy zaufania, ale nigdy nie zobaczymy tego uczucia na własne oczy. Musimy je poczuć. Właśnie tego wam życzę, byście nie byli materialistami tylko ludźmi, którzy nie wstydzą się uczuć.

 

 „Nigdy nie jest dobrze tam, gdzie się jest.”

 

 Mały Książę docenił Różę, gdy ją stracił. Wyjechał, bo myślał, że gdzieś indziej będzie mu lepiej. Ludzie robią to samo. Wydaje nam się, że to miejsce, w którym jesteśmy teraz nie jest najlepsze i może często tak jest, bo nie pozwala nam się rozwijać, ale jednak bezustannie nie doceniamy tego co mamy w danym momencie. Patrzymy na życie innych i porównujemy, zamiast skupić się na własnym świecie, zazdrościmy, nie wiedząc co ta osoba przeszła, by to osiągnąć. Patrzymy ślepo na innych zapominając o sobie. Absurdalne dla mnie jest to, że ludzie udają kogoś kim nie są, żeby tylko komuś się przypodobać. Sama tak robiłam, dlatego tym bardziej jest to dla mnie głupie. Pokazanie prawdziwego siebie nie jest łatwe, ale ludzie, którzy to docenią będą dla takiej osoby najlepszym świadectwem, że było warto.

 

 Na podsumowanie tego, powiem tylko, żebyście docenili to, co macie, cieszyli się każdą chwilą. Częstym błędem u ludzi jest to, że doceniają, kiedy już stracą. Dlatego doceń już teraz.

 

 ” – Znacznie trudniej jest sądzić siebie samego niż bliźniego. Jeśli potrafisz dobrze siebie osądzić, będziesz naprawdę mądry.”

 

 Jak łatwo nam przychodzi osądzić drugiego człowieka, prawda? Potrzebujemy na to dosłownie kilka sekund, aby wstępnie go ocenić. Więc powinniśmy być już w tej dziedzinie mistrzami. A jednak nie potrafimy osądzić samych siebie. Innych ludzi łatwiej bo to nie dotyczy nas. Gdybyśmy potrafili wydać sobie samym prawidłowy wyrok, nie potrzebowalibyśmy sądu. Natomiast taka czynność przynosi sporej części ludzi trudności i według mnie nie jest to wcale takie zadziwiające, bo ile osób tak naprawdę potrafi spojrzeć na swoje czyny obiektywnie? Dlatego tak jak autor twierdzę, że jeżeli ktoś to osiągnie jest bardzo mądry.

 

 ”– Dlaczego pijesz?

 

 – Aby zapomnieć.

 

 – O czym zapomnieć?

 

 – Zapomnieć o tym, że się wstydzę.

 

 – Czego się wstydzisz?

 

 – Wstydzę się, że piję”.

 

 Rozmowa Małego Księcia z Pijakiem uzmysławia mi, że życie często składa się z takich absurdalnych czynności. Przecież wystarczy, aby pijak przestał pić, a jego wszystkie problemy zniknął. Kłopot w tym, że on najpewniej tego nie zauważa, mogę tylko przypuszczać, że jakby mały książę dłużej z nim porozmawiał, uzmysłowiłby mu co tak naprawdę robi. Uważam, że każdy człowiek powinien zastanowić się nad swoją sytuacją i przemyśleć czy my czasem nie robimy tego samego co pijak…

 Jednak nie należy odbierać to w sposób taki, że jeżeli coś tylko sprawia problemy, należy to zakończyć. Chodzi mi oczywiście o relacje międzyludzkie, ponieważ naturalne jest to, że z kimś się nie zgadzamy, że się kłócimy. Jednak jeżeli naprawdę Tobie na tej osobie zależy... nie poddawaj się i próbuj rozwiązać problem. 😉

 

 „Lubię nocą słuchać gwiazd. Są jak pięćset milionów dzwoneczków. ”

 

 Napisałam kiedyś post abyśmy się zatrzymali i pomyśleli nad swoim życiem. Dzisiaj też pragnę byście zwolnili i docenili to, że dane wam było żyć to, że możecie czytać, mówić, czuć. Nie każdy ma to, co wy. Niektórzy nie mają co jeść ani pić, nie mają bliskich, do których mogą się odezwać. Może nie macie wszystkiego o czym marzycie, ale proszę doceńcie to co już posiadacie.

 

 Osobiście kocham patrzeć w gwiazdy. To jak obserwować odbicie świata, z tą różnicą, że świat ma swój koniec, a niebo nie. Dlatego chłonąć wzrokiem te migające światełka, jestem spokojna, ale też przerażona. Powodem spokoju jest poczucie niesamowitości chwili, bo nigdy nie patrzysz na te same gwiazdy, w tym samym położeniu, więc to, co teraz się dzieje nigdy nie zdarzy się ponownie. W takiej chwili przypominam sobie, że żyję tylko raz i to, co robię w danym momencie nigdy się nie powtórzy. Owszem mogę robić jakieś czynności codziennie, ale za każdym razem trochę inaczej. Dlatego każdy dzień jest wyjątkowy. Natomiast przerażenie budzi się we mnie, ponieważ boję się, że jeżeli coś zrobię nie tak, mogę tego później okropnie żałować, ale mimo tego strachu staram się przeżyć to życie dobrze. 🙂

 

 W dzisiejszym poście nie ma konkretnej puenty, bo według mnie nie można podsumować życie kilkoma zdaniami. Mam nadzieję, że zinterpretujcie ten tekst pod swoje własne życie. Dziękuję <3.

 

 PK

Liczba ocen: 0
  50%
© Copyright - wszystkie prawa zastrzeżone.
Autor: ~RownoleglaRzeczywistosc
Kategoria: obyczajowe
Opis: Mały Książę http://rownoleglarzeczywistosc.cba.pl/zycie/
Dodano: 2020-06-25 11:53:02
Komentarze.
~Adelajda 18 d.
"Przecież wystarczy, aby pijak przestał pić, a jego wszystkie problemy zniknął." - znikną

Wydaję mi się, że trochę przecinki szwankowały w niektórych miejscach, ale nie mam zbytnio teraz czasu na ich analizę.

Mały Książę to świetna książka z wielkim przesłaniem, ale czy wszystko idzie załatwić rozmową, śmiem powątpiewać. Ludzie są z natury skomplikowani, nieobliczalni, zdolni do różnych rzeczy.


Odpowiedz

Strona Główna  ·  Forum  ·  Pomoc  ·  Kontakt  ·  Regulamin