Nahysuj mi bahanka Pitbull. Niebezpieczne Kobiety

Rap. Przestępcy idolami młodzieży?

 Rap powstał w latach 70- tych w Stanach Zjednoczonych i od początku był związany w kulturą mniejszości murzyńskiej. Co ze sobą prezentował? Każdy kto zna hip - hop choć odrobinę wie, że wielu wykonawców miało kryminalną przeszłość, zaś ich teksty niekiedy dotyczyły wojen gangów właśnie, czy też narkotyków i innych używek. Mimo prezentowanych treści rap stawał się coraz popularniejszy. W krajach takich jak Polska czy Rosja, w latach 90-tych, stał się ulubionym gatunkiem muzycznym dla dresiarzy i osiedlowych chuliganów. Oto przykład jednego z tekstów z przełomu XX i XXI wieku, piosenki grupy Hemp Gru.

 

 *Wilk na mikrofonie w głowie się nie mieści

 Jebać leszczy z lamusami się nie pieścić

 Nie ma czasu, głupot nie chce pieprzyć

 Jeśli ci się nie podoba wyłącz jak masz geścik

 I tak wszystkich nie uda ci się skreślić

 Mam się streścić słuchaj pierwszej części

 Hemp Gru prosto z ulicy wieści

 Ja i moje ziomki nikt gorszy nikt lepszy

 Jestem po to by prawdę przynieść ci

 Policyjne ścierwo to wróg największy

 Twarda bania i zaciśnięte pięści

 Uwalniam instynkt, gdy atmosfera się zagęści

 

 [Zwrotka 2: Bilon]

 Wszystkie harde bandy zjednoczone w siłę

 Anty policyjnej propagandy nie zabijaj prawdy

 Nie daj mydlić oczu stoję dziś tu na stromym zboczu

 I czekam na wiatr co rozgoni czarne chmury

 Rap kultury wszystkie bzdury utopione w studni

 Ja zakrywam wieko stawiam kamień na niego

 Odchodzę daleko elo breko raz dwa

 Czy wszyscy mnie słyszycie tak tak

 Te słowo ma pokrycie a ja takie życie

 Hemp Gru prezentuje to jest to dzieciak

 To jest to co czuje elo*

 

 Mimo, że tego typu utwory funkcjonują w legalnym obiegu i w niektórych kręgach są już kultowe, jak widzimy tekst nawołuje do przemocy oraz nienawiści w stosunku do policji. Oczywiście, są też znane hip - hopowe piosenki bez aluzji do przestępczości, jak *Jestem Bogiem* czy *Jak zapomnieć*, jednak są to wyjątki w zalewie działalności *artystów* mających w przeszłości na bakier z prawem. Przykładem jest popularny Popek Monster, obecnie niestety promowany przez Polsat (pojawił się w Tańcu z Gwiazdami i W rytmie serca, niebawem zaliczy swój kolejny aktorski popis w *Asymetrii* Konrada Niewolskiego), w przeszłości poszukiwany listem gończym za kradzież z włamaniem oraz ukrywający się przed organami ścigania w Wielkiej Brytanii. Nawet u szczytu sławy hip - hopowcy są skorzy do patologicznych zachowań, co pokazał koncert w Zielonej Górze w 2009 popularnego rapera Peji (pojawił się między innymi w programie TVN *Agent - Gwiazdy* czy dokumencie *Blokersi* Sylwestra Latkowskiego). Peja nakłonił wówczas swoich fanów do pobicia 15 - latka, który pokazał muzykowi środkowy palec. Sprawą zajęły się wówczas organy ścigania, a prezydent Zielonej góry przestrzegł wszystkie urzedy miejskie w Polsce przed zapraszaniem Pei na koncerty. Pod koniec 2009 Ryszard Nowak, przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami, a wcześniej polityk Unii Pracy, PSL i Samoobrony, złożył pozew do prokuratury w Lesznie w sprawie nawoływania przez Peję do zabijania policjantów w trakcie wykonywania utworu *997*, jednak wniosek został wówczas odrzucony.

 Obecnie piosenki hip hopowe są bardzo popularne wśród młodzieży, również podstawówkowej. Szczególnym uznaniem cieszą się utwory z pograniczu rapu i melanżowego disco. jednym z najbardziej znanych wykonawców takiej muzyki jest Cypis, którego teksty wywołują liczne kontrowersje poza kręgiem młodzieżowym.

 

 Przykładowy tekst z piosenki *Byle do piątku*

 

 *Piątek na propsie sobota na dropsie

 niedziela jak psiarnia nielubiana jest!

 W piątek tankuje w sobotę nos pudruje

 Niedzieli ślemy chuje bo to suka jest

 

 Zajebiemy towar z rury i zapchamy wszystkie dziury

 te od nosa i te damskie moje teksty zawsze chamskie

 wale konkret mówię szczerze jak ci włożę to uwierzę

 że ty niby taka cnotka a pazurki to masz kotka

 Tylko chuja nie zarysuj i się suko nie popisuj

 kto cię nie miał i nie jebał kto ci w pipie palcem grzebał

 Jest sobota to się puszczaj tej okazji nie odpuszczaj

 Wypnij czoko pokaż dziurę zróbmy kurwa awanturę!*

 

 Cypis był także jednym z zawodników na *Fame MMA* (gale mieszanych sztuk walki, gdzie pojedynki toczą się przeważnie pomiędzy gwiazdami internetu). Na konferencji przed walką dał popis swojego niebywałego ilorazu inteligencji.

 W ramach akcji #hot16challenge również Cypis nagrał swój utwór, w trakcie którego padają słowa

 *4 węgorze i 8 szotów

 bawię sie lepiej niż grupa Mokotów*

 

 Wzmianka o grupie Mokotów budzi jednoznaczne skojarzenia z Gangiem Obcinaczy Palców, działającym na terenie warszawskiego Mokotowa od połowy lat 90-tych. Czy takie treści powinnien prezentować utwór stworzony w celach charytatywnych? Przypomnę, co w sprawie Cypisa napisała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

 

 *Szkodliwe treści to m.in. mowa nienawiści, przemoc, wulgarny język, czy pornografia. Nie pozbędziemy się ich, niestety, całkowicie. Na pewno jednak nie można pozostawać na nie obojętnym. Musimy usuwać je dostępnymi metodami, a także wszelkimi sposobami chronić przed nimi dzieci i młodzież. Ogromna w tym rola rodziców i profesjonalistów pracujących z dziećmi, w szczególności szkoły. Przypominamy:Filtrowanie treści, wspólne korzystanie z pozytywnych zasobów internetu i systematyczne przygotowanie dziecka do świadomego samodzielnego korzystania z sieci, uczenie go umiejętności czerpania z niej tego, co najlepsze i krytycznego podejścia do treści bezwartościowych – to wszystko zagadnienia, których wagi nie można umniejszać. Podejmujemy ten temat od lat i zachęcamy rodziców do wspierania dziecka i towarzyszenia mu (ostatnio w ramach kampanii Chroń dziecko w sieci).Rodzice i opiekunowie mają też prawo oczekiwać wszelkich działań chroniących młodych internautów ze strony dostawców usług – zarówno tych globalnych, jak i lokalnych. Dostawcy usług często wyraźnie zaniedbują bezpieczeństwo dzieci, a czasem świadomie narażają je na zagrożenie, w imię interesu ekonomicznego.Z taką sytuacją mamy niewątpliwie do czynienia w przypadku firmy GAMELLON, która opiekuje się gwiazdami polskiego YouTube’a. Jednym z jej podopiecznych jest CYPISSOLO (ponad 260 milionów odsłon). Jest to osoba, która w swoich piosenkach wulgarność i poniżanie kobiet doprowadziła do poziomu niewyobrażalnego dla większości z nas. Niestety, będąca niezwykle popularna wśród dzieci – i mająca tego świadomość, bowiem mianująca się „królem podstawówek”. Muszą mieć tę świadomość również jego promotorzy. Powinni mieć ją także reklamodawcy korzystający z jego popularności.Kilka dni temu na problem zwrócił uwagę w tekście na ten temat bloger Jarosław JARRY Jaworski. Duża popularność jego wpisu być może doprowadziła do zerwania współpracy firmy GAMELLON z bloggerem. Ze strony internetowej firmy zniknął wizerunek youtubera, chociaż oficjalne pismo skierowane w jego sprawie przez fundację do firmy pozostaje dotychczas bez odpowiedzi.Sytuacja ta, chociaż nie zdejmuje z firmy odpowiedzialności za dotychczasową promocję skrajnie szkodliwych treści, byłaby dobrym przykładem skuteczności społecznej niezgody na taki stan rzeczy. Mamy nadzieję, że współpraca firmy z CYPISEM faktycznie została zerwana, że przyjrzy się ona krytycznie treściom serwowanym przez pozostałych swoich podopiecznych i będzie uważna na przyszłość. „Twórczość” CYPISA pozostaje jednak w sieci i jest dostępna dla dzieci. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę podjęła działania mające na celu usunięcie z sieci treści łamiących regulamin serwisu i oznaczenia całości zasobów kanału youtubera jako dozwolonych od 18 lat.Rodzice i opiekunowie powinni mieć świadomość, ze jedynie ograniczy to dostęp dzieci do filmów CYPISA i jemu podobnych, jak np. równie popularnego wśród dzieci POPKA.

 Głośnym incydentem okazała się dyskoteka szkolna w Wasilkowie (woj. podlaskie) z 2015, podczas której puszczono jeden z hitów Gangu Albanii - *Klub GoGo* znany też szerzej jako *Pizda nad głową*. Utwór zespołu Popka, znanego ze śpiewania o przemocy, narkotykach, przestępczości i uprzedmiotawianiu kobiet, puszczony na szkolnej zabawie, spotkał się z interwencją policji. Sam Popek, po burzy, jaka miała miejsce w polskich mediach, wydał oświadczenie, poprzez które próbował odciąć się od wszelkiej odpowiedzialności za zdarzenie, tłumacząc, iż on *tylko bawi się muzyką*.

 Jednak czy to jeszcze można nazwać muzyką, rozważyłem w powyższym felietonie. Zapraszam również do dyskusji na ten temat.

 

Liczba ocen: 1
37%
0%
25%
50%
75%
100%
© Copyright - wszystkie prawa zastrzeżone.
Autor: ~TomaszBordo
Kategoria: artykuly

Liczba wejść: 26

Opis:

Dodano: 2020-10-09 20:26:14
Komentarze.
*Canulas 16 d.
nie zachwyca
Ale żeś se temat wziął na celownik. I do tego oczywiście ujęty w sposób taki, by pasował do ideologii. Eh.

Odpowiedz
^Halmar 14 d.
──▄█▀█▄─────────██
▄████████▄───▄▀█▄▄▄▄
██▀▼▼▼▼▼─▄▀──█▄▄
█████▄▲▲▲─▄▄▄▀───▀▄
██████▀▀▀▀─▀────────▀▀

Odpowiedz

Strona Główna  ·  Forum  ·  Pomoc  ·  Kontakt  ·  Regulamin