online:
Liczba użytkowników online w ciągu ostatnich 60 min.
jasno

PORADY | Praca nad warsztatem

Ritha
Nie ma takiego wątku, więc zakładam.
Jeżeli ktoś ma jakiś problem z, hm, z literackim warsztatem lub językowo konkretnie z jakimś fragmentem, niech wrzuci rzeczony fragment lub link do tekstu – a nuż więcej osób spojrzy pod tym kątem. Może ktoś zaczyna swoją przygodę z pisaniem i potrzebuje rad - śmiało.
Często jest tak, że niektórzy się produkują z literówkami (pozdro Alf ) u kogoś, a delikwent ma w nosie. A inny znów chętnie przygarnie opinie. To otóż tu jak ktoś potrzebuje porad, niechaj wrzuci. Nie zamotałam za bardzo? Ufam, że nie.


Ritha
Ritha 9 m.
alfonsyna
alfonsyna 9 m.
Dokładnie, ja się produkuję, a nawet usłyszę "dziękuję"! Skandal! Odtąd przyjmuję tylko poważne oferty!
alfonsyna
alfonsyna 9 m.
*nie usłyszę
Ritha
Ritha 9 m.
Hahaha, taajest! O to chodzi 😄
Hiraeth
Hiraeth 9 m.
Bardzo fajna inicjatywa. Ostatnio dużo rzadziej zerkam na tekty, choć zawsze staram się napisać coś merytorycznego w komentarzu. Więc jak ktoś będzie chciał zostać zanalizowany (nie zjechany!), to spróbuję użyć swoich pseudoskilli i ładnie wyjdzie, bez stresowania się, że obie strony pójdą z fochem w siną dal
Canulas
Canulas 9 m.
Dobry ruch, popieram
jotka
jotka 9 m.
Popieram i ja, alfonsyna u mnie zawsze mile widziana, bo ma sokole oko, a ja, pisząc na telefonie nie mam podkreślonych błędów, ogonków itp i zawsze się gdzieś jebnę
Zdzislav
Zdzislav 9 m.
Super pomysł. Z pewnością nie raz zajrzę tutaj z prośbą o ratunek
Zaciekawiony
Zaciekawiony 9 m.
Tylko żeby nie było nieporozumień - porada niekoniecznie musi być pozytywną opinią. Zastrzegam bo już były osoby, które prosiły o uwagi a potem się obrażały.
CptUgluk
CptUgluk 9 m.
Dobry, a przede wszystkim przydatny wątek. Warsztatujmy się
Hiraeth
Hiraeth 9 m.
To podbijam wątek i pokornie proszę o opinię: https://t3kstura.eu/pokaz_tekst.php?id_txt=6581

Jest to coś pisane w zupełnie innym "moim" stylu, kształtowane, aby uderzać w "wyższe tony". Takie pseudo teksty religijne w świecie fantasy. Nie wiem, czy do końca mi to wyszło, czy nie trąci kiczem i mój zamysł nieco nie rozpływa się w wykonaniu, a cała historia aby stała się 2/10, przy pomyślnych notach. Jak uznacie, że chała, to się nie obrażę
Rewka
Rewka 11 d.
Hej! Chciałam podbić temat z innej strony. Stąd pytanie: Jak pracujecie nad swoim warsztatem? Dużo czytania/ pisania? Sięgacie po poradniki, a może jesteście po jakichś studiach typu: literaturoznawstwo/ dziennikarstwo/ filologia?

Pozdrawiam
marok
marok 11 d.
Jedyny poradnik, jeśli można to tak nazwać, jaki przeczytałem to Pamiętnik Rzemieślnika - Kinga. I to w sumie dość niedawno, w tym roku. A zabierałem się od ładnych kilku lat. Poza tym taki standard, czyli dużo pisania i czytania
Canulas
Canulas 11 d.
Czytanie, zapisywanie obserwacji, skrawków, wtrętów, myśli, snów. Obrzucenie się tematem ze wszystkich stron - przy małych tekstach improwizacja, przy większych reaserch
Ritha
Ritha 11 d.
W okresach, gdy więcej czytam, zauważyłam, że łatwiej mi się pisze. Łapię chwile, gdy mnie trzaśnie wewnętrzna narracja, zapisuję od razu - w notatniku na telefonie, najlepsze rzeczy napisałam "w biegu" na mieście.
"Pamiętnik Rzemieślnika" Kinga i ja polecam, ma zdrowe podejście.
Research też pomaga. I inspirowanie się różnymi rzeczami (otwarty umysł).
KluczDoPiwnicy
KluczDoPiwnicy 11 d.
Ja po studiach, ale raczej przeszkadzają niż pomagają moim skromnym zdaniem
Najlepiej chyba pisać. Oprócz tego ciągnąć rożnego rodzaju fabuły i historie z różnych miejsc - literatura, filmy, seriale, komiksy, gry. Otwarte światy, takie jak np, The Elder Scrolls, sprzyjają kreatywności.
Canulas
Canulas 11 d.
Zgadzam się
Zaciekawiony
Zaciekawiony 11 d.
Czytanie różnych rzeczy bardzo pomaga, i to nie tylko tych literackich. Literatura faktu jest bardzo potrzebna, bo nie da się tworzyć fikcji bez znajomości rzeczywistości.

W mojej kreatywności głównym problemem jest niezborność i pączkowanie alternatyw, bo pomysły przychodzą mi do głowy cały czas. Powstaje drzewko decyzyjne zamiast planu.
Rewka
Rewka 11 d.
Coś o drzewku decyzyjnym zdążyłam się przekonać na własnej skórze! Potem podopinanie pomysłów sprawia sporo kłopotów i gimnastyki umysłu.

Widziałam też Wasze Treningi Wyobraźni. One chyba też warsztatowo rozwijają, co? Narzucony temat czasem generuje nową perspektywę, o której wcześniej nie bylibyśmy skłonni się podejrzewać
KluczDoPiwnicy
KluczDoPiwnicy 11 d.
Taj, pomagają. I termin, do którego trzeba opublikować sprzyja tworzeniu skończonych historii. Miko, że niedoskonałych.
Nazareth
Nazareth 11 d.
Studia definitywnie bardziej przeszkadzają niż pomagają. Jestem po filologii, pięć lat napychania łba bzdurami na temat poetyki, języka scs i metod narracji. Żadnych wiadomości praktycznych. Mam też doświadczenie jako dziennikarz, to też się nie przekłada i nie pomaga w pisaniu beletrystyki. Zupełnie inny warsztat, cel narzędzia.To jak porównywać rzeźbiarza z cieślą niby podobne a jednak nie do końca.
Z mojego doświadczenia, to co pomaga to czytanie i pisanie. Im więcej tym lepiej. Przy okazji analizować. Dobrze jest to udostępnić o konsultacje i rozmowy, wymianę doświadczeń z innymi osobami zajmującymi się tym samym.

Polub nas na facebooku!

fb-t3kstura TW-t3kstura

Strona Główna  ·  Forum  ·  Pomoc  ·  Kontakt  ·  Regulamin  · 

Foldery  ·  Tagi  

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.