online:
Liczba użytkowników online w ciągu ostatnich 60 min.
ciemno
Natalia Milan - Pierwsza studentka ASP z Ukrainy
nuncjusz 2019-11-02 07:40:03
Natalia Milan - Pierwsza studentka ASP z Ukrainy
Natalia Milan urodziła się 12 kwietnia 1896 roku we Lwowie. Konstanty Laszczka namówił ją aby zdawała na akademię. Była pierwszą kobietą z Ukrainy, która skończyła akademię. Nigdy nie wyszła za mąż, ani nie miała dzieci. Oddała się tylko rzeźbie. Zmarła 29 września 1942 roku w Krakowie w wieku 45 lat z powodu duru brzusznego. Została pochowana na Nowym Cmentarzu Podgórskim (kwatera Ila wsch., miejsce 18) w grobie, gdzie od 10 lat spoczywała już jej matka - również Natalia Milan. Na nagrobnej tablicy podana jest błędna data śmierci rzeźbiarki - 29 października. Jej nazwisko nie jest znane w polskiej historii sztuki zaś we Lwowie obchodzi się rocznice jej urodzin i śmierci, a także organizuje się wystawy. Jej prace znajdują się w lwowskim Muzeum Narodowym. Tam też jest jej autobiografia przekazana przez siostrę Olgę. Natalia mówiła siostrze: Nie musisz być piękna dla artysty, czasami zła twarz jest interesująca dla portretu, a piękna twarz jest często pozbawiona wyrazu.

Foto Iwona Demko.
Komentarze
~Pasja -- 2019-11-02 09:11:47
Ciekawa postać i dzięki za takie wspominki... poznajemy cos jeszcze.
~Adelajda -- 2019-11-02 22:36:07
U mnie w mieście interesującą postacią był Stanisław Zagajewski, jeśli ktoś interesuje się rzeźbą, to myślę, że warto zapoznać się z jego twórczością i życiorysem. Można go było spotkać na ulicach miasta z gromadą psów, które nie miały imion, po prostu były jego, a on był dla nich. Często nazywany Stasiu Śrubka.
Ostatnie newsy

Strona Główna  ·  Forum  ·  Pomoc  ·  Kontakt  ·  Regulamin  · 

Foldery  ·  Tagi  

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.