online:
Liczba użytkowników online w ciągu ostatnich 60 min.
ciemno
Goryle są mądrzejsze niż przodkowie człowieka
Pasja 2019-11-30 17:47:21
Goryle są mądrzejsze niż przodkowie człowieka


Ssaki naczelne z rodziny człowiekowatych (Hominidae) żyjące współcześnie mają lepiej rozwinięte mózgi niż przodkowie homo sapiens - informuje magazyn "Proceedings of the Royal Society B".
Najnowsze ustalenia naukowców zaprzeczają wcześniejszym hipotezom mówiącym, że większe mózgi przodków człowieka (chodzi o Australopiteki zamieszkujące Afrykę w okresie od 5,5 mln do 1 mln lat temu) wskazują, że były one mądrzejsze niż żyjące dziś człowiekowate (do grupy tej należą goryle, orangutany i szympansy).
Dotychczas generalnie uważano, że inteligencja jest bezpośrednio związana z rozmiarem mózgu - podkreśla główny autor badań opisanych w "Proceedings of the Royal Society B", prof. Roger Seymour z australijskiego uniwersytetu w Adelajdzie.
Naukowcy z Adelajdy prowadzili badania razem z uczonymi z uniwersytetu w Witwatersrand w RPA. Badania skupiały się na intensywności przepływów krwi w częściach mózgu odpowiedzialnych za zdolności poznawcze. Przepływy krwi mierzono, badając rozmiar otworów w czaszkach, dzięki którym tętnica szyjna wewnętrzna doprowadzała krew do mózgu.
"Początkowo (branie pod uwagę) rozmiaru mózgu wydawało się rozsądne, ponieważ służyło to ustaleniu liczby komórek nerwowych (neuronów w mózgu - red.)" - zaznaczył prof. Seymour.
"Ale z drugiej strony możliwości poznawcze zależą nie tylko od liczby neuronów, ale też liczby połączeń między nimi (synaps). Te połączenia są odpowiedzialne za przepływy informacji w mózgu, a większa aktywność synaps skutkuje lepszym przetwarzaniem informacji" - dodał.
Dla porównania w mózgu człowieka 70 proc. aktywności to aktywność synaps.
"Jest powszechnie znane, że duże ludzkie mózgi wydają się przewyższać mózgi człowiekowatych w kwestii liczby neuronów. Jednakże badania pokazują, że przepływy krwi w mózgu ludzkich przodków były znacznie niższe niż u współczesnych człowiekowatych (z wyjątkiem ludzi - red.)" - podkreślił prof. Seymour.
Badacze ustalili, że np. u gorylicy Koko, którą z sukcesem uczono wybranych słów z języka migowego, przepływy krwi są dwukrotnie większe niż np. u Lucy, przedstawicielki gatunku Australopithecus afarensis sprzed 3 mln lat, której niemal kompletny szkielet odnaleziono w latach 70-tych. Wskazuje to, że współczesne goryle są mądrzejsze od naszych przodków sprzed 3 mln lat
Komentarze
~Okropny -- 2019-11-30 18:57:43
Współczesne naczelne uczą się od zaawansowanych technologicznie ludzi, nie ma w tym nic dziwnego - kiedyś, w czasach kamienia łupanego i wcześniej, zupełnie nie było czego się uczyć od ludzi

Tak ja to widzę.
~berkas -- 2019-12-01 11:40:11
Na fotce jest zamysł profilówki dla TB, chociaż może lepszy byłby np. orangutan. ;P

Odnośnie tematu, mózg potrzebuje olbrzymiej ilości energii, co stanowiło problem. Człowiek rozwinął zdolności gotowania i zapewniania sobie jedzenia. Jesteśmy w stanie wyżywić nasze mózgi. Jest to jedna z tez ewolucyjnych.
*Canulas -- 2019-12-02 10:09:14
Fajny njus, taki nie za... Akurat fenomeny tego typu nigdy mnie jakoś Uber nie fascynowały. Wolę kosmiczne czy matematyczne. No ale wiadomo, nie jestem tu sam.
Fajnie, że njusy ogólnie się przyjęły.
~berkas -- 2019-12-02 11:26:34
No mnie ten news się podoba, to bardziej mój klimat, niż kosmos.
*Canulas -- 2019-12-02 21:17:16
No tak, tak, pewnie. Ot, tylko mówwię, że ja to co innego, ale se przeczytałem, bo niby czemu nie. Ja znam mądrzejszą małpkę. Sama potrafi zamówić kebaba.
~berkas -- 2019-12-02 21:27:03
Ale to jest w tych njusach fajne, krótko na różne tematy i można poszerzać swoją wiedzę.
*Canulas -- 2019-12-03 15:34:12
yeap
Ostatnie newsy

Strona Główna  ·  Forum  ·  Pomoc  ·  Kontakt  ·  Regulamin  · 

Foldery  ·  Tagi  

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.