online:
Liczba użytkowników online w ciągu ostatnich 60 min.
jasno
Piękna Naukowcy zaobserwowali ją po raz pierwszy od 30 lat
Pasja 2019-12-22 21:39:19
Piękna Naukowcy zaobserwowali ją po raz pierwszy od 30 lat
Pandy nie są jedynymi wspaniałymi czarno-białymi zwierzętami na Ziemi. Ostatnio zaobserwowana została ropucha „starry night harlequin toad” (pol. „ropucha arlekin gwieździsta noc”). Odkrycie naukowców jest o tyle wyjątkowe, że po raz ostatni była ona widziana 30 lat temu i biolodzy byli pewni, że gatunek wyginął.
Ma mniej niż 5 cm i oszałamiające barwy – czarną pokrytą białymi plamkami. Występuje tylko w jednym miejscu na świecie – Sierra Nevada de Santa Marta w Kolumbii, masywie górskim na północy kraju. Rdzenni mieszkańcy zamieszkujący masyw – Indianie Arhuaco, Kagaba, Wiwa i inni, nazywają ropuchę „guna”. W rzeczywistości nazwa ropuchy nawiązuje do czystego, ciemnego nieba nad tym regionem.
– Kiedy po raz pierwszy zobaczyliśmy około 40 czarno-białych osobników tego gatunku odpoczywających na skałach, naszą pierwszą myślą było: „wyglądają jak nocne niebo!” – mówi Lina Valencia, kolumbijska inspektor przyrody w Global Wildlife Conservation, amerykańskiej grupie non-profit, która uczestniczyła w odkryciu.
Przez kilka dziesięcioleci biolodzy obawiali się, że gatunek zagrożony wyginięciem, w rzeczywistości wyginął ze względu na rozprzestrzeniającego się na tym terenie grzyba „chytrid” zabijającego płazy. – Istnieje hipoteza, że jeżeli nie podejmiemy kroków, ropuchy arlekiny będą pierwszym rodzajem kręgowców, które wymarły – mówi Valencia.

Komentarze
@nuncjusz -- 2019-12-23 03:05:03
News już działa
~berkas -- 2019-12-23 15:10:48
Ostatnie newsy

Strona Główna  ·  Forum  ·  Pomoc  ·  Kontakt  ·  Regulamin  · 

Foldery  ·  Tagi  

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.