online:
Liczba użytkowników online w ciągu ostatnich 60 min.
jasno
Mars: wody jest tyle, że starczy jej dla ludzi na stulecia. NASA publikuje sensacyjne dane
Pasja 2020-01-30 23:10:19
Mars: wody jest tyle, że starczy jej dla ludzi na stulecia. NASA publikuje sensacyjne dane
Kolonizacja Marsa może okazać się łatwiejsza niż początkowo zakładano. O tym, że na Czerwonej Planecie znajduje się wodny lód wiemy już od jakiegoś czasu. Jednak nowe dane opublikowane przez NASA sugerują, że w niektórych rejonach Marsa zamrożona woda może mieć nawet po 1000 metrów grubości.

Ogromne pokłady suchego i wodnego lodu na Marsie są widoczne nawet z Ziemi, jednak do tej pory naukowcy nie mieli pojęcia, że warstwa zamarzniętej wody może sięgać tak głęboko. Według badaczy z Caltech, grube na 1000 metrów pokłady lodu wodnego mogą znajdować się już na głębokości 2,3 metra pod suchym lodem.
To odkrycie oznacza, że do jego wydobycia nie byłby potrzebny specjalistyczny sprzęt. Zdaniem naukowców lodu jest na tyle dużo, że wystarczy na kilka stuleci funkcjonowania wielkiego miasta. To znacznie ułatwiłoby doprecyzowanie planów kolonizacji Czerwonej Planety.
Problem w tym, że woda występuje przede wszystkim w okolicy biegunów, a temperatura tam jest zbyt niska, by założyć pierwszą marsjańską kolonię. Naukowcy NASA już jakiś czas temu wyznaczyli o wiele bezpieczniejsze strefy lądowania na Marsie, a najbardziej obiecującą z nich wydaje się Arkadia - równina na północnej półkuli.
Prawdopodobnie to właśnie tam trafią pierwsi koloniści, niezależnie czy będą to misje SpaceX, NASA czy Chin. Z tego względu naukowcy badają, jak koncentruje się lód w tym regionie planety przez wszystkie pory roku. Dokładniejsze analizy pomogą kolonistom w późniejszym zarządzaniu zasobem wody.
Komentarze
~berkas -- 2020-01-30 23:20:28
Coś nie działa miniaturka.
@nuncjusz -- 2020-01-31 03:57:17
Naprawione. Coś nie pykło
@nuncjusz -- 2020-02-04 14:26:23
Podobno na Księżycu też sporo wody. Generalnie woda pochodzi z komet, więc to nic niezwykłego
Ostatnie newsy

Strona Główna  ·  Forum  ·  Pomoc  ·  Kontakt  ·  Regulamin  · 

Foldery  ·  Tagi  

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.