online:
Liczba użytkowników online w ciągu ostatnich 60 min.
jasno
Mumia "przemówiła": Naukowcy usłyszeli głos sprzed 3 tys. lat
Pasja 2020-02-04 17:38:05
Mumia "przemówiła": Naukowcy usłyszeli głos sprzed 3 tys. lat
W magazynie "Scientific Reports" ukazał się artykuł opisujący odtworzenie przez naukowców głosu egipskiego kapłana, który zmarł 3 tys. lat temu i został poddany mumifikacji.
David Howard, autor artykułu (pracownik naukowy londyńskiego uniwersytetu) opisuje jak badacze użyli tomografu, by zbadać krtań i gardło kapłana - znanego jako Nesjamun - i odkryli, że dzięki mumifikacji zachowały się one w dobrym stanie.
Następnie - za pomocą drukarki 3D - naukowcy wydrukowali przewód głosowy zmarłego 3 tysiące lat wcześniej kapłana, w którym umieścili sztuczną krtań. Za pomocą tego modelu odtworzyli pojedynczą samogłoskę wypowiedzianą głosem kapłana, która brzmiała jak dźwięk pomiędzy "e" i "a" - czytamy w "Scientific Reports".
Jak mówi Howard samogłoska ta została "wypowiedziana" głosem nieżyjącego od 3 tysięcy lat kapłana.
Nietypowy eksperyment miał na celu sprawdzenie, czy jest możliwe odtworzenie dźwięków wydawanych przez ludzi żyjących przed tysiącami lat, aby "pomóc ludziom wczuć się w przeszłość w nowatorski sposób".
Howard zaznacza jednak, że aby odtworzyć dźwięki wydawane przez ludzi zmarłych tysiące lat temu niezbędne jest "zachowanie ich tkanek miękkich w kompletnie nietkniętym stanie", tak jak w przypadku zmumifikowanych szczątków kapłana.
Archeologowie uważają, że Nesjamun był wysokiej rangi kapłanem i skrybą w świątyni w Luksorze za czasów panowania Ramzesa XI (1099-1069 p.n.e.).
Nesjamun miał umrzeć w wieku ok. 50 lat, prawdopodobnie w wyniku silnej reakcji alergicznej.
Obecnie mumia znajduje się na wystawie w muzeum w Leeds.

Komentarze
*Canulas -- 2020-02-04 18:54:09
No i zara bydzie Evil Dead
~TomaszBordo -- 2020-02-04 21:17:09
Widziałem na YouTube jak odtworzył ten dźwięk.
~CyberWiedzma -- 2020-02-04 22:13:43
Jak to czytam, to przypomina mi się info o tym, że w programach komediowych używają ciągle tego samego nagrania śmiejącej się widowni z lat 60. Większość nagranych ludzi już dawno nie żyje.
~CyberWiedzma -- 2020-02-04 22:15:18
Krótko mówiąc... BYŁO! Wymyślcie coś innego.
Ostatnie newsy
fb-t3kstura TW-t3kstura

Strona Główna  ·  Forum  ·  Pomoc  ·  Kontakt  ·  Regulamin  · 

Foldery  ·  Tagi  

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.