online:
Liczba użytkowników online w ciągu ostatnich 60 min.
ciemno
Naukowcy odkryli nową egzoplanetę w wieku niemowlęcym. Jest niezwykła
Pasja 2020-02-16 12:27:43
Naukowcy odkryli nową egzoplanetę w wieku niemowlęcym. Jest niezwykła
Naukowcy z Rochester Institute of Technology zaobserwowali nieznaną dotychczas egzoplanetę, znajdującą się 330 lat świetlnych od Ziemi. Gazowy olbrzym jest najmłodszym i najbliższą nam planetą tego typu.
Egzoplaneta nazwana 2MASS 1155-7919 znajduje się w asocjacji Epsilon Chamaeleontis – młodej grupie gwiazd widocznych na naszym południowym niebie w pobliżu gwiazdozbioru Chameleon. Naukowcy zaobserwowali gazowego olbrzyma dzięki danym zebranym przez obserwatorium kosmiczne Gaia Europejskiej Agencji Kosmicznej. Odkrycie opisane zostało w notatkach badawczych American Astronomical Society.
Większość planet, które znajdują naukowcy, są „stare”, tzn. w pełni uformowane po milionach lat gromadzenia elementów wokół swojej gwiazdy. W przypadku 2MASS 1155-7919 jest nieco inaczej. Egzoplaneta krąży wokół gwiazdy liczącej pięć milionów lat, która jest tysiąc razy młodsza od naszego Słońca. Co ciekawe, jest bardzo oddalona od swojej gwiazdy, orbituje w odległości 600 razy większej niż ta od Ziemi do Słońca.
Annie Dickson-Vandervelde, główna autorka badań przekazała, że ciemny obiekt jest bardzo młody i ma tylko 10-krotność masy Jowisza. – To oznacza, że prawdopodobnie patrzymy na planetę niemowlęcą, być może wciąż w trakcie jej formowania się – dodała.
Odkrycie nie tylko pozwoli naukowcom zbadać, w jaki sposób planeta skończyła w takiej odległości od swojej gwiazdy, ale także rzuci światło dzienne na proces powstawania gigantów gazowych.Komentarze
*Canulas -- 2020-02-17 16:01:07
Daleko lata od swej macierzysteh gwiazdy.
Jak już mówiłem, lubię o kosmosie.
*Canulas -- 2020-02-26 20:23:47
Kurde, Pasji ni ma, to i njusy mniej świeże. Dejta coś nowego. Może być o corona-postapo-virusie
~berkas -- 2020-02-26 20:29:43
Akwa chciał dać ale miał errora w kontakcie
Ostatnie newsy

Strona Główna  ·  Forum  ·  Pomoc  ·  Kontakt  ·  Regulamin  · 

Foldery  ·  Tagi  

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.