online:
Liczba użytkowników online w ciągu ostatnich 60 min.
jasno
Łuskowce mogły być nosicielami, od których ludzie zakazili się koronawirusem z Wuhan
Pasja 2020-03-21 13:34:41
Łuskowce mogły być nosicielami, od których ludzie zakazili się koronawirusem z Wuhan
Niewielkie ssaki mogły być nosicielem - pośrednikiem, od którego ludzie zarazili się nowym koronawirusem. Tak uważają chińscy badacze. Wiadomo, że wirus w Wuhan pochodzi od zwierząt, jednak wciąż nie jest jasne, w jaki sposób zaraził się nim człowiek. Możliwe, że nosicielem były łuskowce, które są nielegalnie poławiane i zabijane m.in. dla mięsa i charakterystycznych łusek.
Epidemia koronawirusa w Wuhan mogła zacząć się od jego przejścia z nietoperzy na łuskowce, a od nich - na ludzi - uważają chińscy badacze. Agencja Reutera cytuje naukowców z Południowochińskiego Uniwersytetu Rolniczego, którzy oceniają, że to odkrycie może mieć duże znaczenie w zapobieganiu i kontrolowaniu źródła epidemii.
Skąd wziął się koronawirus w Wuhan?
Od jej wybuchu nowym koronawirusem zaraziło się ponad 30 tys. osób.Ponad 630 zmarło, a ponad tysiąc udało się wyleczyć. Większość przypadków jest skoncentrowana w prowincji Hubei. W jej stolicy - Wuhan - miało dojść do pierwszego zakażenia u ludzi, którego źródłem prawdopodobnie są dzikie zwierzęta sprzedawane na tamtejszym targu.

Początkowo w tym kontekście mówiło się o nietoperzach, jednak możliwe jest także, że inne zwierzę - na przykład łuskowiec - był nosicielem, który pozwolił wirusowi przenieść się z nich na ludzi. Kod genetyczny koronawirusa wyizolowanego u łuskowców jest w 99 proc. zgodny z tym wykrytym u ludzi. Jednak według innych cytowanych przez Reutersa ekspertów, nie zostało jeszcze udowodnione, że to właśnie od tych zwierząt zakazili się ludzie - i czy w ogóle doszło do zakażenia od zwierząt sprzedawanych na targu.
Łuskowce są jednymi ze zwierząt, które najczęściej padają ofiarą nielegalnego handlu. Niektóre gatunki łuskowca są zagrożone wyginięciem przez nielegalne poławianie i zabijanie. Ich sproszkowane łuski wykorzystuje tradycyjna medycyna chińska i wietnamska. Są także zabijane dla mięsa, uważanego przez niektórych za luksusowe danie.
Komentarze
*Canulas -- 2020-03-21 15:42:38
Hmmm, czy faktycznie zarażono się od zwierzęcia?
~FlorianKonrad -- 2020-03-21 22:30:24
Bardzo możliwe że zarażono się od łuskowców drogą płciową.
~alka666 -- 2020-03-22 08:33:54
AIDS jest spowodowany wirusem HIV występującym u małp afrykańskich, zwłaszcza szympansów. Jednak z małp nie przenosił się na ludzi.
Propaganda rosyjska podawała pod koniec XX w., że ludzki odpowiednik wirusa został stworzony w laboratoriach amerykańskich jako broń biologiczna. Pamiętam, że zachodnie pisma naukowe podawały schematy utworzenia ludzkiego odpowiednika HIV, jako hybrydy HIV od szympansów w połączeniu z wirusem białaczki bydlęcej.
Jeśli wtedy taki scenariusz brano pod uwagę, to dzisiaj tym bardziej nic nie stoi na przeszkodzie.
Ostatnie newsy

Strona Główna  ·  Forum  ·  Pomoc  ·  Kontakt  ·  Regulamin  · 

Foldery  ·  Tagi  

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.