online:
Liczba użytkowników online w ciągu ostatnich 60 min.
jasno
Domy na Księżycu powstaną z moczu astronautów? Nowe odkrycie naukowców może na to pozwolić
Pasja 2020-04-01 12:58:33
Domy na Księżycu powstaną z moczu astronautów? Nowe odkrycie naukowców może na to pozwolić
Naukowcy pracujący przy projekcie Europejskiej Agencji Kosmicznej odkryli, że dobrym produktem, który mógłby posłużyć do budowy schronień na Księżycu, jest... mocz astronautów.
Celem wizyty na Srebrnym Globie jest założenie tam bazy, która, z której ludzkość finalnie doleci na Marsa. Zdaniem Elona Muska, pierwszy lot towarowy poleci tam już w 2022 roku, czyli z punktu widzenia tak złożonej misji, lada moment.
Schronienie z moczu
Głównym wyzwaniem, po tym jak już ponownie dolecimy na Księżyc, a docelowo również na Marsa, jest wybudowanie schronień, które pozwolą tam bezpiecznie zamieszkać. Dlaczego jest to wyzwanie? Głównie ze względu na dostępny materiał do budowy. Jedna z firm Elona Muska - The Boring Company testuje roboty, które kopiąc tunele, z wykopanego urobku tworzyć będą cegły.
Kolejny pomysł przedstawili właśnie zespół naukowców z Norwegii, Włoch, Hiszpanii i Holandii zrzeszony w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Twierdzą oni, że do produkcji wzmocnionego cementu, z którego można budować schronienia, może posłużyć... mocz astronautów. Jak wynika z ich badań, możliwa jest produkcja budulca, możliwa jest przy użyciu mocznika, czyli jednego z głównych składników moczu. Będzie on służył do uplastycznienia cementu. Sprawi to, że będzie on bardziej elastyczny, a przez to bardziej odporny na trudne warunki panujące na Księżycu. Specjalna mieszanka zostanie wykorzystana w drukarkach 3D, które "wydrukują" domy dla astronautów.Komentarze
@nuncjusz -- 2020-04-01 15:09:56
a kał się marnuje!
~FlorianKonrad -- 2020-04-01 16:46:26
Nudna ta Boring Company.
~Pasja -- 2020-04-01 23:48:40
Prima Aprilis
~Pasja -- 2020-04-01 23:52:15
Cd. myślicie, ale to jest prawda.
Ostatnie newsy

Strona Główna  ·  Forum  ·  Pomoc  ·  Kontakt  ·  Regulamin  · 

Foldery  ·  Tagi  

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.