Filujących zza meblościanki:
Liczba użytkowników online w ciągu ostatnich 60 min.

Już jutro Wiosna!

Różowy Księżyc: Gdzie i jak oglądać najbardziej niezwykłą pełnię Księżyca w 2020 roku?

Pasja 2020-04-05 16:59:00
Różowy Księżyc: Gdzie i jak oglądać najbardziej niezwykłą pełnię Księżyca w 2020 roku?

Na początku kwietnia 2020 roku na niebie podziwiać będziemy największą i najjaśniejszą w tym roku pełnię Księżyca. Nasz satelita wskutek wyjątkowego złudzenia optycznego będzie się wydawał największy i najjaśniejszy w tym roku.

Czym jest Pełnia Różowego Księżyca?

Pełnia Księżyca jest niczym innym, jak jedną z faz księżyca. Księżyc znajduje się wówczas po przeciwnej stronie Ziemi, niż Słońce. Ciała niebieskie znajdują się dokładnie naprzeciwko siebie, co owocuje tym, że Słońce w całości oświetla tarczę Księżyca.

Zjawisko powszechnie nazywane superksiężycem to moment, gdy księżyc znajdzie się najbliżej nas, a w dodatku będzie wtedy w fazie pełni lub nowiu

Niezwykła pełnia przypada na 04:35 w nocy z 7 na 8 kwietnia, ale zjawisko będzie można obserwować już wieczorem.

Księżyc w pełni w perygeum jest tylko o 7% większy niż zwykły księżyc w pełni, więc różnica wielkości nie jest zauważalna, jednak wydaje się nieco jaśniejsza, niż zwykle. Może też wydawać się znacznie większy, niż w rzeczywistości, jeśli znajduje się nisko nad horyzontem.

Jaki wpływ ma pełnia Księżyca na otoczenie?

Kiedy nocne niebo rozjaśnia Księżyc w pełni, wiele osób narzeka na bezsenność. Możemy odczuwać także niczym nieuzasadniony niepokój, obawiać się wielu rzeczy i mieć nieuzasadnione poczucie zagrożenia.

Badania dowodzą, że podczas pełni zasypiamy kilkanaście minut później i wcześniej się budzimy, a ludzki organizm wytwarza mniej serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia.

Ostatnie newsy