online:
Liczba użytkowników online w ciągu ostatnich 60 min.
jasno
Spadające gwiazdy. Niezwykłe widowisko na niebie
Pasja 2020-04-21 08:20:31
Spadające gwiazdy. Niezwykłe widowisko na niebie
Wyjątkowo czyste niebo podczas najbliższych nocy rozbłyśnie mnóstwem spadających gwiazd. Tym razem widowisko zafunduje obserwatorom rój Lirydów.
Przed nami prawdziwy taniec z gwiazdami.
– Co dwie minuty będziemy mogli dostrzec spadającą gwiazdę – zapowiedział Ulrich Koehler z Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR).
– Nie będzie ich więcej niż każdego innego roku – zaznaczył Ulrich Koehler. Bądą za to szczególnie wyraźnie widoczne, ponieważ księżyc jest już znacznie cięższy, a noc staje się przez to ciemniejsza.
To ciekawe zjawisko wystąpi przede wszystkim, w nocy z wtorku na środę 22 kwietnia. Będą je mogli zaobserwować wszyscy, specjalistyczny sprzęt nie będzie potrzebny. Miłośnicy astronomii jednak cieszą się szczególnie, ponieważ synoptycy z Niemieckiej Służby Meteorologicznej (DWD) zapowiadają bezchmurne niebo.
Ziemia o tej porze roku przechodzi przez ogon komety odkrytej w roku 1861. W tym czasie pył kosmiczny z tej komety wchodzi w gęstsze warstwy ziemskiej atmosfery i rozgrzewając się staje się widoczny gołym okiem na niebie.
Najlepiej jest obserwować to zjawisko z wyżej położonych punktów w parku miejskim albo daleko od zabudowań, gdzie widok nocnego nieba nie jest mącony miejskim światłem.
Mówi się, że widząc spadającą gwiazdę, należy wyrazić po cichu jakieś życzenie. Jeśli zdążymy to uczynić zanim gwiazda zniknie z pola widzenia, podobno życzenie to się spełni.


Komentarze
*Canulas -- 2020-04-21 23:56:51
Ooo, to Agu już filuje.
*Ritha -- 2020-04-24 12:32:45
Tera można ze starlinkiem pomylić
Ostatnie newsy

Strona Główna  ·  Forum  ·  Pomoc  ·  Kontakt  ·  Regulamin  · 

Foldery  ·  Tagi  

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.