online:
Liczba użytkowników online w ciągu ostatnich 60 min.
jasno
Ewa Demarczyk nie żyje. Była nazywana Czarnym Aniołem polskiej piosenki
Pasja 2020-08-15 13:02:10
Ewa Demarczyk nie żyje. Była nazywana Czarnym Aniołem polskiej piosenki
Zmarła wczoraj w swoim mieszkaniu. 16 stycznia skończyłaby 80 lat. Kilku pokoleniom prezentowała to, co w piosence najszlachetniejsze, najbardziej wartościowe. Nie zostawiła po sobie zbyt wielu nagrań, ale - same perły. One będą z nami przypominając o fenomenie Ewy Demarczyk.
Jedna z najbardziej wyrazistych legend rodzimej muzyki rozrywkowej. Rozbłysła i zniknęła, ale nigdy nie dała się zapomnieć.
W dobie peerelowskiej emocjonalnej znieczulicy Ewa Demarczyk pokazała, że można czuć i to naprawdę intensywnie... Użyczyła swojego głosu, aby raz jeszcze mogli przemówić nim poeci, których czytujemy rzadko albo wcale.
Wykonywała utwory między innymi Mirona Białoszewskiego (fenomenalna interpretacja "Karuzeli z madonnami"), Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz wybitnych twórców zagranicznych: Mandelsztama, Cwietajewej, Rilkego i wielu innych... Te wielkie nazwiska złożyły się na repertuar właściwie dosyć skromny.

Komentarze
~sensol -- 2020-08-15 15:02:19
wspaniałe są jej piosenki, które napisał Zygmunt Konieczny. znam je na pamięć. na koncertach - żadnych "świecidełek" tylko Ewa i muzycy. ale jak śpiewała to ciary chodziły po plecach. wielka strata. i żal.
~Pasja -- 2020-08-15 15:28:44
Niesamowity duet genialnych ludzi: Ewy Demarczyk i Zygmunta Koniecznego.Tylko szkoda, że tak krótko. Ale to co razem stworzyli jest ponadczasowe.


Moja stodoła jest cała drewniana.
Na cztery strony jest pomyślana.
Na czarno-biało jest malowana.
A cała święcona i wykadzona.
Tam produkuję te czarne anioły.
Jeden we fraku, a drugi goły.
Trzeci ponury, czwarty wesoły.
Piąty jak trumna, a szósty umarł.


*Canulas -- 2020-08-17 16:18:03
Cholerka
~Alchemik -- 2020-08-21 17:23:04
Śpiewam sobie w tej chwili "Garbusa".

Przeżył swojego wielbłąda
O równą swej tuszy chwilę
Nieboszczyk ciemność ogląda
A on — te w słońcu motyle


Kocham Ewe Demarczyk.
Ostatnie newsy

Strona Główna  ·  Forum  ·  Pomoc  ·  Kontakt  ·  Regulamin  · 

Foldery  ·  Tagi  

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.