online:
Liczba użytkowników online w ciągu ostatnich 10 min.
Sto lat dla Nuncjusza!
jasno
Koło napędowe lokomotywy parowej Muzeum Parowozownia Wolsztyn
<
Tajemnicze obiekty w Polsce Piramidy Kurhany Kamienne Kręgi Starożytne Cmentarze
>

Co to jest czas?


rozmiar pliku: 2.57 MB
Liczba ocen: 2
75%
0%
25%
50%
75%
100%
© Copyright - wszystkie prawa zastrzeżone.
Autor: ^Ozar
Kategoria: monologi

Liczba wejść: 77

Opis:
Zapraszam do wysłuchania kolejnego odcinka audio. Tym razem to rozmowa dziadka z wnuczką. Być może to zahacza o przypowieść, ale pewnie tylko tak mi się wydaje, bo nie jestem za mocny w tych wszystkich naukowych określeniach tekstu.
Miłego słuchania.

Dodano: 2021-03-21 17:02:50
Komentarze.
Nikt nie wie, co to jest czas, panie
https://www.youtube.com/watch?v=BGE_kn1aM80
Odpowiedz
^Ozar 2 m.
nuncjusz Podeszłeś do tego zbyt naukowo. Z tego co mówi ten pan dr. dwunastoletnia dziewczynka niczego by nie zrozumiała. A tak poważnie posłucham tego z ciekawością.
Odpowiedz
Ozar wiem, to bardziej metafora czasu, ten twój monolog
Chciałem sobie zażartować nieco plus pod tym pretekstem podrzucić wam filmik z wykładem na ten temat
Odpowiedz
^Ozar 2 m.
nuncjusz Aaaaa metafora. Może zmienię opis. Pewnie tak, ja jakoś jestem odporny na te określenia. A co do filmiku to zawsze oglądam ciekawe rzeczy, czasem nawet takie których za bardzo nie kumam.
Odpowiedz
z wykopem
Przyszłam posłuchać.
Technicznie nie mam nic do zarzucenia. Nawet przejęzyczenia czy dziwne frazy nie rzuciły mi się w ucho, więc jak najbardziej na plus.
Co do samej historii - dosyć ciepła, choć nieco przypomniała mi czasy świetności Paulo Coelho
Odpowiedz
^Ozar 2 m.
Hiraeth Dziękuje za wizytę. Co do tego Paulo, to przyznam szczerze musiałem zerknąć do internetu. Jak widzę porównanie jest chyba komplementem. Ja niestety jestem bardzo monotematyczny bo czytam teksty wojenne, albo fantasy w większości. No oczywiście też takich pisarzy jak Clancy,Cussler, Lary Bond ale to rzadziej.
Odpowiedz
Ozar
Coelho zasłynął z pisania lekkich powieści - głównie dla młodzieży - które za wszelką cenę starały się nieść dosyć uniwersalne przesłanie o poszukiwaniu siebie, miłości i poszanowaniu autorytetu starszych.
Nie jest to ani komplement ani obelga, ot, luźne skojarzenie, bo wpisałeś się w - nieświadomie - "jego kanon" i powiało mi nostalgią sprzed ponad 10 lat
Mi się zdarza czytać wszystko, co wpadnie mi w łapy. Ale do fantasy też mam ogromną słabość
Odpowiedz
^Ozar 2 m.
Hiraeth Już sobie poczytałem o tym Brazylijczyku. To trochę nie moje klimaty choć być może jednak moje...
Co to jest czas to był taki impuls. Napisałem to w 15 minut chyba. Czasami miewam takie dziwne ataki "veny". Podobnie było z kilkoma wierszami (no może to za duże słowo), ale czymś wierszo podobnym. To trochę dziwne, ale po prostu siadam i pisze, apotem sam się dziwie jak to wyszło i skąd hahahaha. Generalnie jak kiedyś mi napisał Canulas jestem do bólu pragmatyczny i dlatego nie potrafię pisać rzeczy abstrakcyjnych a Can tu jest chyba mistrzem.
Reasumując poyzszy tekst jest raczej
Odpowiedz
^Ozar 2 m.
Ozar - kurde kliknąłem enter niechcący. Tutaj c.d. tekst jest raczej u mnie wyjątkiem niż regułą.
Odpowiedz
Co prawda jeszcze nie słuchałem, ale za to włączyłem se na noc zapodany przez Nunczesku link. Bardzo ciekawe. Lubię takie rzeczy.
Odpowiedz
z dużym wykopem
Piekna opowieść ..przypomina mi się historyjka która opowiadał główny bohater filmu Davida Lyncha „Prosta historia” ( tam było o rodzinie )
Odpowiedz
^Ozar 2 m.
jacek79 Dziękuje za miłe słowa. Co do sceny to akurat nie pamiętam.
Odpowiedz
Ozar scena przy ognisku jak główny bohater opowiada dziewczynie czym jest rodzina i porównuje do patyków ( jeden patyk złamać łatwo ale jak weźmie się więcej to już trudniej ...)
Odpowiedz
Ozar Link Nuna znam, bo interesuje mnie czas jako zjawisko fizyczne.
Czas pojęciowy jest trudny do pojęcia.
Bowiem tak naprawdę wcale nie jest czymś, co biegnie.
To informacja przemierza czas, albo tak jest sczytywana, bowiem zanurzeni w czterech wymiarach jako osobniki, dusze, sczytujemy czas przeszłości. Czas przyszły jest podobno determinowany przez dotychczasowe działania. Determinizm. A jednak mechanika kwantowa wkracza z indeterminizmem. Przypadkowością.
A tak naprawdę zanurzeni w pięciu wymiarach mamy do wyboru różne ścieżki światów alternatywnych, które przebiegają obok siebie ale nie są nam dane poza wyobraźnią.
Dziadkowy wywód jest bardzo ładny dla dziecka, choć mocno utrwalający mylne poczucie czasu.
Może nie mylne, bo czucie potwierdzone dowodami trójwymiarowego świata (trójgeometrii) rozszerzonej na czwarty wymiar. Niestety, to wygląda tak, jakby to czas biegł, albo my w czasie, co na jedno wychodzi. Podczas, gdy jesteśmy tworami wielowymiarowymi, a najważniejsza jest informacja. Może ktoś napisze wzór na równoważność masy energii i informacji.

Właśnie takie widzenie rzeczywistości uważam za poetyckie.
Nie zaprzecza opowieści dziadka, które wnuczka być moze kiedyś sobie uzupełni.
Jesteśmy informacją .
Ale to było bardzo ładne, Ozar.
Odpowiedz
Ooo fajna tematyka
Kocham fizykę a pojęcia związane z czasoprzestrzenią wyjątkowo działają mi na wyobraźnię
Odpowiedz
fb-t3kstura TW-t3kstura

Strona Główna  ·  Forum  ·  Pomoc  ·  Kontakt  ·  Regulamin

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.