jasno nowy wygląd
Zachód
<
Droga przez biel
>
Tagi: #zachodsłońca #zachod

Ognisty zachód


Ognisty

Opis

Dzisiaj.
Pełny ekran
Liczba ocen: 3
78%
0%
25%
50%
75%
100%
© Copyright - wszystkie prawa zastrzeżone.
Autor: ~Zaciekawiony
Dodano: 2021-02-22 03:05:38
Kategoria: fotografia

Liczba wejść: 39

Komentarze.
Lubię ogień. Ładnie pstryknięte foto
Odpowiedz
^Ozar 1 m.
z wykopem
Piękny, ognisty klimat. Nie wiem czy wiesz, ale jak jeszcze byłem młody, tak ze 197 lat temu takie widoki były opisywane przez starszych ludzi jako widmo wojny, albo innych złych rzeczy. Pamiętam to, bo utkwiło mi w głowie takie zdanie, cytuje z pamięci "Ta czerwień nic dobrego nie zwiastuje" czy jakoś tak podobnie.
Odpowiedz
Ozar
Ma to dwa źródła - "znaki na niebie" opisane w Biblii jako zapowiedź nieszczęścia, a czerwień kojarzy się z krwią; oraz pewne zdarzenie ze stycznia 1938 roku. Pojawiła się wtedy na Europą niezwykle jasna zorza polarna o przeważającym czerwonym kolorze.

Ja natomiast dużo częściej stykam się z przesądem/porzekadłem, że bardzo czerwone niebo o zachodzie zwiastuje chłód lub przymrozki. Wydaje mi się, że do obydwu tych przekonań nawiązuje Miłosz w świetnym wierszu "Postój zimowy" w którym wspomina o "mroźnym znaku wojny, co w niebie się pali". Zima 1938 była ciężka, a mrozy przyszły faktycznie w podobnym terminie co zorza.
Odpowiedz
^Ozar 1 m.
Zaciekawiony Dziękuje za tak dokładną i ciekawą odpowiedź. Co do 1938 roku to czytałem o tym. Ale coś podobnego podobno widzieli Rosjanie zima 1940 roku. Wspominali o tym nawet Polacy którzy mieszkali po "radzieckiej" stronie po 1939 roku. Czyli coś w tym jest!
Odpowiedz
z dużym wykopem
Piękny widok!
Odpowiedz
z wykopem
Znowu mi się zatęskniło! Pamiętam takie wieczory... Zawsze działo się coś miłego, a teraz pustka.


Odpowiedz
fb-t3kstura TW-t3kstura

Strona Główna  ·  Forum  ·  Pomoc  ·  Kontakt  ·  Regulamin

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.