online:
Liczba użytkowników online w ciągu ostatnich 60 min.
jasno
Józka Sznurka refleksja metafizyczna, ale chyba niebluźniercza?
<
Józka Sznurka refleksja po przeczytaniu dzieła Spinozy
>
Tagi: #pomniki

Pomnik pijaka w Otmuchowie


Pomnik

Opis

Ogrójec przy ul. 1 Maja w Otmuchowie jest najdziwniejszym w skali regionu pomnikiem i dotyczy on prawdziwej, ale dramatycznej historii.
Pewien mieszkaniec miasta, Józef Schmolke, założył w 1801 roku salon krupierski.
Dobrze powodziło się jego właścicielowi, lecz ogarnął go demon alkoholu i w 1810 roku popadł on w obłęd (powodem były nielegalne i źle destylowane trunki zawierające trujące składniki). Tak tym wystraszył rodzinę, że straż miejska musiała go zamknąć w areszcie. Samotność i brak alkoholu w tym odosobnieniu spowodowały, że Schmolke opamiętał się i zapragnął odpokutować swoje winy. Za specjalnym pozwoleniem sędziego udał się na pielgrzymkę do sanktuarium w Bardzie, a później do Częstochowy.
Ponoć doznał on cudownego uzdrowienia. Z wdzięczności za to i ku przestrodze miłośnikom alkoholu ufundował Schmolke w 1814 roku tenże osobliwy pomnik jako Ogrójec, czyli przedstawienie cierpiącego Jezusa na Górze Oliwnej.
Cokół pomnika w całości oblepiono wymieszanymi z zaprawą potłuczonymi butelkami od wódki i kieliszkami, które fundator swego czasu używał.
Pełny ekran
Liczba ocen: 0
50%
0%
25%
50%
75%
100%
© Copyright - wszystkie prawa zastrzeżone.
Autor: ~MattCustor
Dodano: 2021-07-26 20:27:16
Kategoria: fotografia

Liczba wejść: 14

Folder: Zabytki
Komentarze.
fb-t3kstura TW-t3kstura

Strona Główna  ·  Forum  ·  Pomoc  ·  Kontakt  ·  Regulamin  · 

Foldery  ·  Tagi  

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.