online:
Liczba użytkowników online w ciągu ostatnich 60 min.
ciemno
XII. HASTRALL
<
LE CHAIM
>

Opis:

Nie ma kategorii "felieton". Nie występuje..?

FELKATONIK

 Najdłuższe zdanie języku polskim napisali wspólnie Antoni Słonimski i Julian Tuwim 101 lat temu.

 W czasach młodości, zacytowałbym je w tym miejscu. W czasach Internetu, wstawię sobie link (dla ciekawskich):

 https://maszuwage.pl/najdluzsze-polskie-zdanie/

 

 „Nędzników” Victora Hugo przeczytałem w 4-tomowej edycji jako 13-latek. Nie mam zwyczaju czytania na skróty, poświęciłem więc Francuzowi całe trzy dni, nie omijając niczego. Już w epoce Internetu dowiedziałem się, że moim, czytelnika udziałem stało się skonsumowanie najdłuższego zdania w znanej literaturze, liczącego 823 słowa, co daje jakieś 5803 zzs, a w oryginale - z uwagi na nagminnie stosowanie przez Autora przedrostków i rodzajników - prawie 6000 zzs.

 Wyobrażam sobie, jak wyglądałoby to zdanie, gdyby Hugo żył współcześnie i pisał nie z użyciem pióra ekstrahowanego z gęsiej d..., ale na francuskim „Ordinateur”, bo przecież nie na jakimś "Computer", który jest jego – jak zapewne wszyscy wiecie – następcą i pierwszeństwo jego jest warte tyle, ile prymat Microsoftu w etymologii słowa "emotikon".

 

 Słowo „emoji” pochodzi z japońskiego e (絵, „obraz”) + moji (文字, „znak”). Oryginalne emotikony (łącznie 176 ikon) zostały stworzone w 1998 roku przez Shigetaka Kuritę, inżyniera z japońskiej firmy telefonicznej.

 

 No ale! - byłoby to istne Pearl Harbour, gdyby Microsoft nie był jednak pierwszy!!!

 

 Według Mike’a Jonesa z Microsoftu właśnie, pierwszy "emotikon" został wysłany 19 września 1982 roku przez niejakiego M. Jones’a, w wiadomości z Carnegie Mellon University, zaś osobą, która zaproponowała posługiwanie się tymi znakami, był Scott Fahiam. Miał on opisać historię powstania emotikonów (pytanie do inteligentnych - skąd u Amerykanów ta nazwa 16 lat przed stworzeniem jej przez Japończyków?) na swojej stronie internetowej.

 Wymyślił je, aby umożliwić użytkownikom komputerów wyrażanie emocji i zapobiec nieporozumieniom, do których dochodzi, gdy rozmówcy nie widzą się, a jedynie czytają napisane przez siebie teksty. S. Fahlman zaproponował emotikon :-) dla wyrażenia żartu oraz sekwencję :-( dla oznaczenia kwestii, które należy traktować poważnie. Gdyby użyć dziś :-( znaczyłaby chyba coś odrobinę innego – czy się mylę?

 

 Niektórzy z moich rówieśników mieli niejaki problem z przekręcaniem głowy, dlatego w czasach "Chiwritera", którego w tym gronie pamiętać mogą poza mną chyba tylko Wert i Ozar, używało się wersji poziomej np. "Odbiło ci?" ó|ó ; "Oczka ci się rozjechały, pijaku?" 6|9, czy też „Żart” o|- .

 Pytanie o wydźwięk współczesnego :-( kieruję do do odpisującego mi od pewnego czasu skrótami myślowymi Karawana, który w wersji poziomej mógłby wyglądać tak: "karawan" o+++o . Czemu nie? Dwa znaki mniej!

 Karawanie! Te poziomki mogą nieść ze sobą sporo ciekawej treści! Dostałeś ode mnie X===X, czy aby odczytałeś go właściwie? Wyjaśnienie dla dociekliwych w komentarzu pod "Ismarathaar". A przepraszam, zapomniałem się nieco... Link!

 https://t3kstura.eu/pokaz_tekst.php?id_txt=9980&am

 

 Gdy zamieszczałem pierwszy tekst na T3ksturze, czerwony komunikat:

 „Sugerowana wielkość tekstu to do 16000 znaków ze spacjami. Zbyt długi tekst zniechęca do czytania :)”

 potraktowałem jako żart, zakładając, że oto wreszcie natykam się na miejsce zasiedlone przez literatów-posiadaczy wybitnego poczucia humoru.

 Jak bardzo się pomyliłem w większości wiecie, nieprawdaż Ritho i Maroc’u – wybacz, że tak Cię apostroficznie skreślę…

 

 Gdy wybieram w księgarni książkę i czytam jej fragmenty, losowo otwierając (jeszcze nie wiem) dzieło czy gniota, czytam np. piąty rozdział bez nerwowego kartkowania do jego końca, by policzyć, czy aby nie zawiera on powyżej 16.000 zzs i związku z tym nie warto zaczynać go czytać.

 Rozumiem, że dzisiejszych czasach to norma?

 Ali (alka666) zawdzięczam usunięcie zaćmy: jasno wyłożyła mi, że problem nie leży w pisaniu rzeczy krótkich, zmianie kompozycji, redakcji - takich tam pierdółach nieistotnych dla współczesnych literatów, ale po prostu brutalnym podzieleniu wklejek na nie przekraczające przyjętej długości fragmenty.

 Jak leci, byle to w miarę krótkie było!

 

 Miałem umieścić powyższe w opisie podzielonej na trzy części „Hastrall”, ale obawiałem się, że – chyba słusznie – sam opis mógłby okazać się zbyt męczący!

 Kończę zatem ten quasi felieton pisany wraz z moim kotem, imieniem Felek – stąd tytuł, gdyż z tym słowem przekraczam 4500 zzs.

 

 Zatem też, jak to przesympatycznie pisze Canulas, „Hej, przygodo!”

 I niniejszym przystępuję do niemetodycznego rąbania rozdziału XII na trzy c.a. równe, przetrawialne części, powiązane literami

 a https://t3kstura.eu/pokaz_tekst.php?id_txt=10088&a

 b https://t3kstura.eu/pokaz_tekst.php?id_txt=10090&a

 c https://t3kstura.eu/pokaz_tekst.php?id_txt=10091&a

 początkowymi dla alfabetu łacińskiego (dla przypomnienia).

 Miauuu!

 To nie ja!

 To Felek.

 

4917 zzs

Liczba ocen: 0
50%
0%
25%
50%
75%
100%
© Copyright - wszystkie prawa zastrzeżone.
Autor: ~saipwer
Kategoria: inne

Liczba wejść: 21

Folder: Chwilki
Dodano: 2022-01-14 22:22:18
Komentarze
Karawan 7 d.
Narcyzm? Egotyzm? Arogancja? Chamstwo? Co właściwie pokazujesz Autorze? Swoją małość czy przerastająca cię potrzebę akceptacji przez otoczenie? Swoje kredo umieściłeś znacznie wcześniej oznajmiając, że piszesz dla siebie. Zinterpretowane błędnie przez Forumowiczów okazało się totalnym lekceważeniem zarówno życzliwych (sic!) jak i krytycznych czytelników. Masz to nieszczęście żeś trafił w towarzystwo ludzi, którzy czytali i czytają, ale przede wszystkim szanują (z niewielkimi wyjątkami wiedzących lepiej) pozostałych użytkowników Forum. Nikogo nie poruszy, żeś zmęczył Nędzników. Nie licytujemy kot ile przeczytał i szanujemy reguły przez nas samych ustanowione. Nie pasują? Zmień Forum!! Wszak cały glob od chwili gdy pojawiło się na nim życie, istnieje wg reguły "dostosuj się lub giń"
I przyjmij do wiadomości; nie jesteś autorytetem literaturoznawca, polonistą etc. Nie jesteś żadnym autorytetem! Jesteś gościem w domu, który nazywa się T3kstura. Co robimy z gościem, który sika na dywan lub rzuca mięsem przy stole? Nie próbuj czarować, że nie można podzielić tekstu! Można! Wymaga to wysiłku intelektualnego autora i (oczywiście!) umiejętności. Brak ci tego? To czym chcesz imponować? Pomysłami?
Znormalnienia życzę!
ODPOWIEDZ
Olga 7 d.
Felieton, to felieton. On wręcz musi być lekki, satyryczny, nafaszerowany ironią, przedstawiać osobisty punkt widzenia autora. Z dystansem! Felieton zawsze odnosi się rzeczywistych wydarzeń i daje autorowi wolną rękę w kwestii podejścia do tematu. Powinien zawierać (nie musi, ale np. u Słonimskiego każdy to miał) nowe informacje i ładunek udokumentowanej wiedzy. Tego, co wolno (ostro) ująć w felietonie, nie wypada w liście, czy komentarzu. Obrażasz się o felieton? Na portalu, gdzie z założenia każdy może wyrażać, co myśli? Karawan…
ODPOWIEDZ
Karawan 6 d.
Olga Odniosłaś się do mojego wpisu i wyciągnęłaś wniosek, że jestem obrażony. Błędny!! Gdybyś prześledziła wszystkie moje wpisy oraz wpisy autora felietonu, być może zmieniłabyś zdanie. Nie jestem obrażony! Próbuję po raz kolejny autorowi przekazać, że nie należy lekceważyć wszystkich i wszystkiego, bo to po prostu niegrzeczne. Jak sama napisałaś "Z dystansem" przede wszystkim do siebie.
ODPOWIEDZ
Olga 6 d.
Właśnie potwierdzasz, że się w intencjach mijacie, co jest moim zdaniem naturalne, jak się tylko czyta, a nie gada np. przy piwie.
Uznałam na podstawie Twego komentarza, że jesteś obrażony. Twierdzisz, że tak nie jest. Ok - przyjmuję DW.
Felieton czytałam. Ten jak i wiele innych. Lubię je. Zawsze się z nich czegoś uczę. ten podaje info np. o najdłuższych zdaniach i genezie emotek.
Temu felietony służą. Chyba nie dotknęła Cię ikonka o+++o ? Fajna jest!
A swoją drogą już dawno miałam Cię zapytać dlaczego "Karawan"?

ODPOWIEDZ
Karawan 6 d.
Olga Ikonka powiadasz? Może i tak. Nawet nie próbowałem ustalać znaczenia, bo dawno temu uznałem, że nie ma większej głupoty niż próbować odgadnąć "co poeta miał na myśli". Jam nie wróż! Dlaczego Karawan? Piękny powóz pełen marzeń i uczuć. Wewnątrz byłych i niezrealizowanych. Na zewnątrz, za nim pełen ludzkiej małości. Jakaś kwintesencja tej pomyłki Przyrody jaką jest "Homo sapiens".
ODPOWIEDZ
Olga 6 d.
Rozumiem... Chodzi mi coś po łepetynie w związku nakreślonym nietypowo obrazem karawanu... Dam znać na PW, zanim wkleję, żebyś nie poczuł się urażony. To przecież nick! jak podpis - unikatowy
ODPOWIEDZ
Karawan 6 d.
Olga
ODPOWIEDZ

Polub nas na facebooku!

fb-t3kstura TW-t3kstura

Strona Główna  ·  Forum  ·  Pomoc  ·  Kontakt  ·  Regulamin  · 

Foldery  ·  Tagi  

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.