online:
Liczba użytkowników online w ciągu ostatnich 10 min.
Sto lat dla Nuncjusza!
jasno
Czy dorośliśmy do wojny? Czy nienawiść zniszczy ludzkość?
<
Tajemniczy czołg! Cześć III Wyprawa
>

Dwóch papieży Bardzo ciekawy film Polecam wszystkim!

 Właśnie obejrzałem film, który wywarł na mnie bardzo duże wrażenie. Dwóch papieży to opowieść o dwóch ludziach, którzy stoją po obu stronach barykady. Z jednej papież Benedykt XVI, czyli kardynał Joseph Aloisius Ratzinger, a z drugiej kardynał Jorge Mario Bergoglio, czyli przyszły papież Franciszek.

 Pierwszy z nich to przedstawiciel tzw. betonu, czyli konserwatystów w kościele. Dla nich wszelkie zmiany w kościele katolickim to zamach na papiestwo i na samą religię. Z drugiej strony kardynał Bergoglio, który głosi tezy niepasujące do doktryny kościoła. Ci dwaj dostojnicy spotykają się w Watykanie i zaczynają rozmawiać. Od razu pokazuje się olbrzymia różnica między dogmatami, które głosi Benedykt, a słowami kardynała z Argentyny, które brzmią niemal jak herezja. Na początku papież jest zdecydowanie przeciwny poglądom kardynała, ale z czasem zaczyna inaczej patrzeć na siebie, na Watykan i powoli zmienia swoje podejście, ale podkreślam podejście nie poglądy. Powoli zaczyna patrzeć inaczej i dostrzega, że być może to właśnie kardynał jest bliżej obecnego świata niż on.

 Ten film bardzo dobrze pokazuje odwieczną walkę reformatorów w kościele ze zwolennikami tradycjonalizmu. Ta walka trawa od wieków. Jedni uważają, że pewne sprawy są dogmatami i nie ma sensu nad nimi dyskutować, a inni jak Bergoglio uważają, że kościół wzniósł mury, za którymi się schował i utwierdzony w swojej tradycji stanął i przestał się rozwijać, a do tego nadal nie potrafi zobaczyć skaz na swoim wizerunku, przeprosić za swoje winy i idąc dalej ukarać winnych, choćby za pedofilie.

 Ten film to taki ewenement, ponieważ w zasadzie nie ma w nim akcji, a mimo tego same wypowiedzi obu dostojników kościoła są tak ciekawe i doniosłe, że ogląda się jak film akcji. To bardziej teatr niż stricte film. Jednak teksty są tak ciekawe, że zastępują całkowicie akcję. Kiedy słuchamy obu dostojników kościoła możemy sobie wyobrazić przepaść, jaka dzieli tych, którzy są za reformami KK, a tych, którzy nadal trwają po stronie starych zasad i dogmatów. Wielkość Ratzingera polega na tym, że potrafi dostrzec, że jego postawa, jego podejście jest już przestarzałe, a co więcej papież wychodzi z założenia, że sam nie potrafi wprowadzić zmian, o których mówi jego rozmówca. To jakby zderzenie dwóch innych światów, pokazane tak bardzo dosłownie.

 Mało tego film dość dobrze i logicznie tłumaczy, dlaczego Benedykt zdecydował się odejść i pozwolić takim jak Franciszek na objęcie steru Watykanem (no oczywiście w dużym uproszczeniu, bo jak wiadomo, kuria ma ogromną silę i czasami potrafi postawić na swoim, nawet wbrew woli papieża).

 Reasumując, polecam wszystkim bez względu na podejście do wiary. Ten film warto zobaczyć choćby dlatego, że pokazuje zazwyczaj ukryty przed zwykłymi ludźmi świat Watykanu. Jedno co mnie dziwi, to skąd twórcy tego filmu znali osobiste rozmowy obu dostojników, odbywanych bez świadków. Czytałem różne sugestie, ale żadna jakoś mnie nie przekonała z prostej przyczyny, że kiedy rozmawiają ze sobą dwaj ludzie bez świadków i nikomu o tej rozmowie nie powiedzą to, skąd można poznać treść rozmowy? No oczywiście można zrobić podsłuch, ale gdyby tak było byłaby już ogromna afera. Jeśli natomiast odrzucimy te dwie w/w możliwości to jedyne co mi przychodzi do głowy to włażenie w usta obu dostojników ich własne poglądy i na tej zasadzie formułowanie pytań i odpowiedzi. Jeśli tak było to ktoś zrobił to bardzo ciekawie i moim zdaniem pokazał dobrze poglądy obu stron.

 

 Na koniec moja osobista sugestia. Film ma sporo negatywnych ocen. Czytałem kilka i muszę przyznać, że niektóre elementy podnoszone przez przeciwników są całkiem sensowne i być może prawdziwe. Jednak musimy wziąć pod uwagę, że znając tak delikatnie mówiąc „tajność” tego, co dzieje się za murami Watykanu i bardzo mało wiadomości, które przenikają na zewnątrz, ten film pokazuje dużo, jak nie bardzo dużo z tego, co się działo przed abdykacją Benedykta i stara się to jakoś w miarę sensownie wytłumaczyć. To jednak moje prywatne zdanie i być może, że się mylę i za jakiś czas dowiemy, dlaczego taki film powstał i kto tak naprawdę za tym stoi. W wielkiej polityce, a sprawy związane z papieżem są wielką polityką zazwyczaj wszystko ma dwa a czasami nawet trzy dna i nigdy niczego nie możemy być pewni. Wiem jedno w wielkiej polityce dwa razy dwa nigdy nie daje wyniku cztery, choć bardzo często udaje, że tak jest.

 

4388 zzs

Liczba ocen: 0
50%
0%
25%
50%
75%
100%
© Copyright - wszystkie prawa zastrzeżone.
Autor: ^Ozar
Kategoria: inne

Liczba wejść: 50

Opis:

Recenzja filmu Dwóch Papieży

Dodano: 2019-12-30 16:45:44
Komentarze.
Komentowałem na Opowi, ale...

"pedofilie" - ogonek ci uciekł
"ma dwa a czasami nawet trzy dna" - przecinek przed "a"
*pod koniec masz dwa razy powtórzenie "wielka polityka"
*Mógłbyś wstawić interpunkcję do tytułu. Byłby czytelniejszy

No, ciekawy tekst. Ja o tym filmie nie słyszałem, więc mogę uznać, że twoja opinia na jego temat jest dosyć zachęcająca. Dobrze, że nie zdradzałeś nic z fabuły, tylko skupiłeś się na problematyce i samej jakości omawianego filmu. Dobry, porządnie napisany artykuł.
Odpowiedz
*Ritha 1 r.
Filmu nie widziałam, ale to stwierdzenie: "To bardziej teatr niż stricte film" zachęca, tylko że wiesz... te religijne, kościelne rzeczy to, tak jak napisałeś tutaj: "W wielkiej polityce, a sprawy związane z papieżem są wielką polityką zazwyczaj wszystko ma dwa a czasami nawet trzy dna i nigdy niczego nie możemy być pewni" - czyli ile prawdy wśród kłamstw? To już lepiej obejrzeć Wiedźmina, tam przynajmniej od razu wiadomo, że wszystko fikcja Recenzja fajna,rzetelna, bez spoilerów, z ukazaniem plusów i minusów.
Pozdrawiam
Odpowiedz
^Ozar 1 r.
zsrrknight Dziękuje za komentarz. Pisząc taką recenzję staram się raczej poruszyć temat a nie opisywać treści, bo zdaje sobie sprawę, że po pierwsze chcę zachęcić tych którzy jeszcze dzieła nie oglądali, a po drugie zazwyczaj nie komentuje tak mówiąc potocznie ani w prawo, ani w lewo, żeby nie przedstawiać swojej opinii.
Odpowiedz
^Ozar 1 r.
Ritha Tak to już jest, że wszystko co dotyczy Watykanu jest zazwyczaj tak tajne, że nie wiele wiemy. Dlatego sam nie wiem na ile ten film jest prawdziwy, a na ile oparty na domysłach czy wręcz fantastyce. Chyba rzeczywiście lepszy wiedźmin hahahaha.
Odpowiedz
Krótko pisząc: przekonałeś mnie do obejrzenia i będzie to Twoja zasługa, bo to pierwsza opinia/recenzja, jaką o tym filmie czytam. Uwielbiam filmy skłądające sie z samych rozmów. Takie jak The Tape czy Człowiek przyszłości. No i oczywiście Sunsed Limited - jeden z mych ulubionych.
Tak więc jeśli się trafi sposobność - obejrzę.
Pozdrox
Odpowiedz
^Ozar 1 r.
Canulas dzięki za komentarz. To ciekawy film mimo wszystkich za i przeciw. O Watykanie wiemy niewiele, a tu coś co pozwala nam obejrzeć tło z jakby drugiej strony.Czy to prawda nie wiemy, ale słuchając tekstów rzeczywiście możemy sobie wyro0bić jakieś tam poglądy.
Odpowiedz
fb-t3kstura TW-t3kstura

Strona Główna  ·  Forum  ·  Pomoc  ·  Kontakt  ·  Regulamin

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.