online:
Liczba użytkowników online w ciągu ostatnich 10 min.
Sto lat dla Nuncjusza!
jasno
Tygrys czyli Panzer VI – moim zdaniem najlepszy czołg II wojny światowej.
<
Rok 1920 Matka Orlica
>

Tygrys czyli Panzer VI – moim zdaniem najlepszy czołg II wojny światowej.

 Tygrys czyli Panzer VI – moim zdaniem najlepszy czołg II wojny światowej.

 

 Informacja dla Nuncjusza! Ponieważ ostatnio mój poprzedni Tygrys został wyrzucony z portalu, choć mogłem napisać że to moje zdjęcie. Napisałem prawdę i efekt znacie. To zdjęcie zostało zrobione w moim domu godzinkę temu. Na zdjęciu jest mój model czołgu Tygrys. Gdyby coś było nie tak mogę w każdej chwili dać kolejne zdjęcie ze mną w tle. Moją twarz można znaleźć na fejsie i porównać.

 

 Tak jak obiecałem napisze dlaczego uważam Tygrysa za najlepszy czołg II wojny. To jeden z moich ulubionych tematów, więc będzie trochę historii, ale mam nadzieję, że da to choć kropelkę wiedzy tym, którzy tego tematu nie znają, a mnie zawsze cieszy, jak mogę coś przekazać. Oczywiście moje zdanie nie będzie do końca obiektywne, bo jestem wielbicielem tego pancernego kolosa (mam w domu 50 cm model, który jeździ, strzela , obraca wieżą a macie go na zdjęciu).

 

 Ale do rzeczy. Panzer VI Tygrys podobnie jak Panzer V Pantera to była odpowiedź Niemców na czołgi radzieckie typu T-34, a także KW-1 , czy KW-2 z którymi nie radziły sobie starsze modele czyli Panzer II, III czy IV.

 Pantera to inna bajka, więc zajmę się Tygrysem. Najpierw wady. Ten nowy projekt nie został na czas dopracowany gdyż Adolf zażądał ich jako najważniejszych czołgów w bitwie na łuku kurskim czyli w lipcu 1943 roku. Z tego powodu VI była pojazdem w którym dość często coś się psuło, choćby elektryczny obrót wieży, który często nawalał i wtedy Tygrys był bardziej podobny do niszczyciela czołgów lub działa szturmowego gdzie trzeba było obracać czołg skręcając go w prawo czy w lewo. Podobnie zacierały się zbyt słabe silniki. Także silnik Maybacha 600 konny okazywał się za słaby i w 1943 zastąpiono go silniejszym 700 konnym.

 Teraz zalety. Po pierwsze pancerz czołowy 12 cm i nie wiele mniejszy na bokach, co powodowało, że zarówno podstawowe czołgi frontu zachodniego, czy wschodniego, czyli Sherman, a także radziecki T-34-76/85 praktycznie nie mogły przebić czołowego pancerza Tygrysa nawet z bardzo bliskiej odległości (min. 300, 400 metrów i to tylko w pancerz tylni). Dla odmiany armata VI to genialne działo 88 mm (wzięta z działa przeciwlotniczego), na pewno najlepsze tego typu działo w II wojnie. Mając takie działo Tygrys mógł niszczyć zarówno T-34, jak i Shermany z powodzeniem z 1,5 kilometra. Tak na marginesie rekord to zniszczenie Shermana z prawie 2,5 km (Sierżant Steiner – dywizja Hitlerjugend – lipiec 1944 roku).

 Z tygrysów formowano specjalne jednostki-bataliony czołgów ciężkich tzw. schweerePanzerAbteilungen (w skrócie sPzAbt). W skład takiego batalionu wchodziło w latach 1942/43 25-30 czołgów (Tygrysy i PzKpfw III), w latach 1943/44 około 55 czołgów (Tygrysy i PzKpfw IV), natomiast w roku 1945 batalion czołgów ciężkich składał się w prawie w całości z Tygrysów (tylko w plutonie zwiadu były czołgi PzKpfw IV Ausf H.) Pierwszy batalion, który powstał 10 maja 1942r, otrzymał numer 501 (501.sPzAbt). Tygrysy wchodzące w jego skład walczyły w Afryce Północnej, a później w Rosji. Łącznie sformowano 10 takich batalionów od numeru 501 do 510

 Teraz kilka przykładów użycia Tygrysów i ich skuteczności. Najważniejszy i najbardziej znany to bitwa, albo potyczka Michaela Wittmana największego asa niemieckiej broni pancernej.

 Brytyjski 4. Pułk Pancerny bez walki zajął miasto Villers-Bocage. Kiedy jego czołgi wyruszyły dalej napotkały na Tygrysa stojącego samotnie. To był czołg Wittmanna. Porucznik nie zawahał się i zaczął strzelać w kolejne pojazdy wroga. W ciągu kilkunastu minut zniszczył około 25 pojazdów, czyli całą kolumnę pancerną w tym 4/5 czołgów. To był pokaz możliwości Tygrysa. Ta akcja pokazała możliwości tego czołgu i wryła się w pamięć Aliantów.

 Kolejne przykłady. Kurlandia: pojedynczy Tygrys wraz niszczycielem czołgów Ferdinand zniszczyły 37 czołgów radzieckich (Tygrysowi przypisano 25).

 Normandia Lipiec 1944 roku. Ukryty w lesie Tygrys został zaatakowany przez Shermana. Czołgi stały od siebie nie więcej jak kilkanaście metrów. Strzeliły niemal identycznie. Pocisk z Shermana odbił się od przedniego pancerza Kota. Natomiast jego pocisk wręcz przepalił się przez wieżę Shermana (ocalał kierowca i jego wspomnienie + ciekawy film można zobaczyć na YouTube).

 Wydzielona z batalionu grupa bojowa „Strauss”, licząca zaledwie 3 czołgi, w ciągu kilku dni zniszczyła ponad 50 rosyjskich pojazdów, głównie T-34, nie tracąc żadnego własnego. Pod koniec stycznia rozpoczęły się ciężkie walki pod Winnicą na Ukrainie. Naprzeciwko Tygrysów, także Panter, stanęły czołgi 1 armii pancernej gwardii. W wyniku ciężkich walk Rosjanie stracili 267 maszyn, a Niemcy… 5, w tym jednego tylko Tygrysa.

 W bitwie pod Falaise wzięło udział 21 czołgów Panzer VI, które między 10 a 20 sierpnia zgłosiły zniszczenie 227 czołgów alianckich. Był to niezwykle spektakularny przykład zastosowania Tygrysów w boju

 Mogę takich przykładów dać więcej.

 Reasumując Tygrys to chyba najbardziej znany i jednocześnie „sławny” czołg niemiecki okresu II wojny światowej. Tygrys „cieszył się” wielką awersją aliantów i był uznany za niebywale trudnego przeciwnika.

 Jednak tym co spowodowało, że Tygrys był uważany za najlepszy czołg była fama jaka go otaczała. Nawet pojedyncze sukcesy powodowały przy dobrej propagandzie wręcz paniczny strach szczególnie na froncie zachodnim. Można spokojnie powiedzieć, że fama tego czołgu była dużo większa niż sama skala jego występowania a także skuteczność. Wyprodukowano go w tylko koło 1355 sztuk (podawane są także cyfry 1345/1325).

 

 To tyle, choć przykładów podobnych, pokazujących przewagę czołgów niemieckich nad reszta Aliantów (niektórzy znawcy broni pancernej mówią że technicznie przewaga była co najmniej 10-letnia).

 

 Na koniec taka mała osobista uwaga, która pomija wartości techniczne, ale odnosi się to sensu produkowania takich skomplikowanych pojazdów jak Pantera czy Tygrys. To znakomite czołgi, ale moim zdaniem należało sobie je darować, a skupić się na produkcji dużo prostszych i tańszych Panzer IV. Najnowsze ich modele typu F,G czy H całkiem dobrze radziły sobie na obu frontach. Czyli chyba lepiej było produkować np., 1000 miesięcznie P-IV niż 80/100 P-V, czy VI. To moim zdaniem jeden z największych błędów Hitlera i jego doradców.

 

 Zapraszam do dyskusji i zadawania pytań, Temat znam dość dobrze, więc postaram się odpowiedzieć na każde pytanie.

6401 zzs

Liczba ocen: 0
50%
0%
25%
50%
75%
100%
© Copyright - wszystkie prawa zastrzeżone.
Autor: ^Ozar
Kategoria: artykuly

Liczba wejść: 48

Opis:

Tygrys kultowy czołg II wojny!

Dodano: 2020-11-08 20:00:39
Komentarze.
Bardzo... techniczne. Ciekawe co na to Okropny, bo ja się nie znam
Odpowiedz
^Ozar 7 m.
Canulas Dzięki, chętnie poczytam komentarz Okropnego.
Odpowiedz
fb-t3kstura TW-t3kstura

Strona Główna  ·  Forum  ·  Pomoc  ·  Kontakt  ·  Regulamin

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.