online:
Liczba użytkowników online w ciągu ostatnich 60 min.
jasno
Drzewko (drabble bizarro)
<
Nocne makaki
>
Praca Wyróżniona

Wywiad z Mantą, czyli o tym i owym

  F: Witam wszystkich bardzo serdecznie. Dzisiejszym gościem jest Manta, z którą porozmawiam na temat Treningu Wyobraźni i Czerwonego Pióra, ale nie tylko Zaczynajmy. Jaka rola przypadła ci w udziale w Zespole TW?

 

 M: W Zespole staram się robić wszystko, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o działaniach Treningu Wyobraźni. Ostatnio jednym z większych zadań była promocja Antologii Horroru „Czerwone Pióro”. W wielkim skrócie wymagało to ode mnie stworzenia wstępnego planu gdzie, co i jak będziemy mówić o naszej Antologii, a następnie realizacja, przygotowanie grafik, czy materiały wideo. Mam nadzieję, że miałeś okazję zobaczyć oficjalne zwiastuny „Czerwonego Pióra”? Chciałam, żeby były przerażające i oddawały klimat horroru. Można powiedzieć, że w Zespole TW odpowiadam za marketing. Wiem, że niektórym osobom marketing źle się kojarzy. Uważają, że to wciskanie bubli i sprzedaż lodu Eskimosom, jednak moim zdaniem promocja różnego rodzaju inicjatyw jest bardzo potrzebna. Jeżeli nie będziemy mówić o tym, co robimy, nikt się o tym nie dowie. Akurat w przypadku TW i Antologii TW uważam, że warto mówić wszystkim i wszędzie o tym, co robimy, bo to super inicjatywa, która naprawdę pomaga szlifować warsztat literacki i przy okazji gwarantuje świetną zabawę. I nie mówię tego, bo jestem w Zespole. Polecałam TW i T3ksturę moim znajomym już wcześniej.

 

 F: Co jest twoim zdaniem najtrudniejsze przy wydawaniu antologii TW?

 

 M: Trudno mi jest odpowiedzieć na to pytanie. W Zespole TW mamy ten komfort, że każdy zajmuje się tym, do czego ma największe predyspozycje. Są osoby, które zajmują się korektą, inne kontaktują się z Autorami, a jeszcze inne tworzą posty na Facebooku, czy piszą do was newslettery. Ja zajmowałam się swoją działką i robiłam to z przyjemnością, bo po prostu to lubię. Natomiast marzy mi się, aby jeszcze więcej osób usłyszało o TW i o naszych antologiach i myślę, że tutaj jest jeszcze sporo do zrobienia.

 

 F: Jak idą prace nad trzecim tomem antologii?

 

 M: Robota pali się w rękach. Dziewczyny odpowiedzialne za korektę nie mają litości dla literówek, powtórzeń i zbędnych przecinków. Nie wiem, czy mają czerwone długopisy, ale czerwone pióra na pewno. Poza tym trwa konkurs na cztery podtytuły Antologii Fantastyki. To podobny konkurs, który ogłaszany był w trakcie prac nad „Czerwonym Piórem”. Wtedy Zespół TW ogłosił konkurs na 4 działy tematyczne, nawiązujące do horroru. Teraz jest analogicznie, tylko potrzebujemy podtytułów w klimacie szeroko pojętej fantastyki.

 (Po więcej szczegółów odsyłam do newsa: https://t3kstura.eu/TW/TW.php?id_TW=27)

 

 F: No to teraz może przejdźmy do rozmów na temat twojej kariery literackiej. Wydałaś książkę, podobno w drodze jest kolejna. Jak wyglądał twój debiut literacki? Było ciężko? Jak wspominasz pracę z wydawnictwami?

 

 M: Myślę, że miałam dużo szczęścia. Bardzo cieszę się, że miałam okazję zadebiutować w jednym z większych wydawnictw w Polsce, jednak niecały rok po premierze okazało się, że wydawnictwo zmienia profil i skupia się na pozycjach tylko dla dzieci. Dla mnie oznaczało to brak inwestycji w promocję mojej książki i konieczność szukania innego wydawcy, który zdecyduje się wydać kolejną powieść. Wiem doskonale, jak smakuje czekanie na odpowiedź i przyjmowanie kolejnych odmów. I wiem też, że wydanie książki jest trudne, ale nie niemożliwe. Uważam, że każdy, kto marzy o wydaniu książki z tradycyjnym wydawcą, powinien trenować konsekwencję i wytrwałość, a także umiejętność przyjmowania krytyki. Tę zasadną i merytoryczną wprowadzać w życie, a tych, którzy podcinają nam skrzydła wystrzelić daleko w kosmos.

 

 F: Wolisz pisać „na żywioł”, czy szczegółowo przygotować sobie wcześniej plan działania? Ja na przykład zdaję się prawie wyłącznie na to, co mi głowa i ręka na papier lub klawiaturę naniesie, co nie znaczy, że jakiegoś wstępnego planu nie robię, zwłaszcza przy dłuższych opowiadaniach. Przy powieści to zapewne więcej niż wskazane.

 

 M: Zazwyczaj planuję kilka scen do przodu, a potem fabuła rozwija się w miarę pisania. A zatem mój plan nie jest bardzo szczegółowy, często go zmieniam, dostosowuje do realiów.

 W przypadku TW zawsze wypisuję sobie postać, zdarzenie i efekt na kartce w zeszycie, a następnie luźno zapisuję sceny, które przychodzą mi do głowy. Potem siadam i piszę właściwe opowiadanie, biorąc pod uwagę sceny, które wcześniej wymyśliłam. Zazwyczaj dzieje się to w niedziele, kiedy mija termin publikacji TW na T3ksturze.

 

 F: Nawiązując do tematyki antologii, lubisz horror jako gatunek literacki lub filmowy?

 

 M: Tak, lubię horror. Ostatnio zrobiłam sobie maraton i obejrzałam cztery części Paranormal Activity. Jestem wielką fanką Stephena Kinga, uwielbiam „Lśnienie” zarówno książkę, jak i film. Mam też ciekawą rodzinną anegdotkę związaną z filmem „To”, który powstał na podstawie książki wspomnianego Kinga.

 Kiedy byłam dzieckiem, moi rodzice często wypożyczali filmy na kasetach VHS. Pamiętam te wyprawy do wypożyczalni, podczas których rozdzielaliśmy się na trzy grupy. Rodzice wybierali film dla siebie, ja biegłam poszukać filmu o Kucykach Pony, czy Troskliwych Misiach, a mój brat wybierał coś odpowiedniego dla chłopców w swoim wieku (jest rok starszy ode mnie). Pewnego razu postanowił wypożyczyć film z klaunem w roli głównej. „O, jaki wspaniały film o klaunie” zapewne pomyśleli rodzice i zapłacili za kasety.

 Nadszedł dzień, kiedy mój szalony brat postanowił obejrzeć ze mną „bajkę”, którą wypożyczył. Nie mogę sobie przypomnieć, co dokładnie czułam, kiedy po raz pierwszy oglądałam, jak się okazało miniserial grozy „To” z 1990 roku, ale pamiętam, że bardzo długo śniłam o pomarańczowych włosach wystających z odpływu umywalki. To nie były miłe sny.

 

 F: A na finał takie oto pytanie: Które opowiadanie z antologii Czerwone Pióro najbardziej ci się spodobało?

 

 M: Bardzo trudne pytanie… Wszystkie opowiadania mają coś w sobie, jednak jeżeli miałabym jedno wyróżnić, to byłoby to „Lennie popychadło” jotki.

 

 F: Dzięki za rozmowę.

 

6007 zzs

Liczba ocen: 4
96%
0%
25%
50%
75%
100%
© Copyright - wszystkie prawa zastrzeżone.
Autor: ~Fantomarok
Kategoria: wywiady

Liczba wejść: 203


Dodano: 2020-11-29 08:44:06
Komentarze.
~Manta 9 m.
To był zaszczyt!
Odpowiedz
Super wywiad Dzięki za podzielenie się anegdotką. Robicie świetna robotę!
Odpowiedz
*Ritha 9 m.
z dużym wykopem
Świetny, merytoryczny wywiad, brawo
Odpowiedz
z dużym wykopem
Wspomniane opko Jotki również i dla mnie robi wrażenie.
Spoko wywiad.
Wywiadowca jakby lekko onieśmielony
Odpowiedz
~Manta 9 m.
Canulas, ha ha ha. Nie wiem, nie czułam dystansu
Odpowiedz
Manta Ja się onieśmielam cały czas, kiedy Was czytam. jotke mogę pokochać nie tylko za awatar. Jest słodki. Ale Ona genialnie pisze. Oj!!!
Odpowiedz
A Ja zgłosiłem swoje tyuly. Moge zgłosić inne, bo jak wicie znam się na tytulacjach. Tak, wiem, znam eis na wszystkim, ale to dobre.!
Spróbujcie seksu ze mna.
Odpowiedz
Spytajcie mnie, czy nie potrafię sprzedać lodu Eskimosom. Ta niepoprawność polityczna, to temat do moich wierszy.
Wole z grubej rury. Biore się za pióro z zielonym atramentem. To prawdziwe ukochanie wierszy. Dawno o nich zapomnialem. Najwazniejsze, ze jednak pamietam.
Odpowiedz
Piekne ciotanie. Znaczy pl0piekne czytanie,

Odpowiedz
z dużym wykopem
Nie nabijam eis. Ja napstqarszyrawdę czytam...A moja ocena wysoka
Odpowiedz
Śmiejecie się mówiąc poważnie. To właśnie kocham.
Cholerka! Moge robić wywiady!!!. No , piknie mi się rozmawia z farmaceutkami z aptek, zezowatymi sprzedawczyniami bbuleczek, mleka i maślanki.. Ja nie mam nic przeciwko odrobinke lekkkiemu stritowi.
Wciaz polecam serial Magicy. Kapitanowi, to to, co on juz wie.
Odpowiedz
~jotka 9 m.
z dużym wykopem
Oooo Miło. Fajny wywiad, taki właśnie bez smieszkowania.
Odpowiedz
~Manta 9 m.
jotka ooo, a ja się starałam, żeby choć trochę smieszków było... cóż
Odpowiedz
fb-t3kstura TW-t3kstura

Strona Główna  ·  Forum  ·  Pomoc  ·  Kontakt  ·  Regulamin  · 

Foldery  ·  Tagi  

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.