online:
Liczba użytkowników online w ciągu ostatnich 60 min.
jasno
Pomnik pijaka w Otmuchowie
<
Niewiasta pojawiła się w izbie pustelnika
>
Tagi: #filozofia

Józka Sznurka refleksja po przeczytaniu dzieła Spinozy

 Józek Sznurek chwalił się dziś w południe na rynku w Raciborowicach, że ostatnio gruntownie przeczytał słynne dzieło Barucha Spinozy (1632-1677) pt. "Etyka w porządku geometrycznym dowiedziona".

 Doszedł do wniosku, że świecie materii nie ma wolności, że istnieje tylko panteizm, monizm i determinizm jako kategorie określające rzeczywistość. Zaś człowiek jest bytem biologicznym, czyli materialnym, bo prawa kosmiczne rządzą prawami biologicznymi, a biologiczne społecznymi, a prawa społeczne tworzą zasady moralne i inne, a wszytko to zależy od gwiazd - od praw kosmosu! Jednak to nie umniejsza istnieniu Boga, gdyż nie jest wykluczone, że jest to "Deus sive natura", jak głosił Spinoza.

 Słuchający nie zrozumieli, co mówił, bo ich zdaniem człowiek ma tzw. wolną wolę, która jest skutkiem istnienia i działania duszy ludzkiej, ale nikt nigdy nie dowiódł, czym owa dusza jest w sensie substancjalnym i jaki ma ona związek z ciałem.

 

 

 

 

Liczba ocen: 0
50%
0%
25%
50%
75%
100%
© Copyright - wszystkie prawa zastrzeżone.
Autor: ~MattCustor
Kategoria: inne

Liczba wejść: 8

Folder: Światopogląd
Opis:

Deus sive natura

Dodano: 2021-07-25 14:28:45
Komentarze.
fb-t3kstura TW-t3kstura

Strona Główna  ·  Forum  ·  Pomoc  ·  Kontakt  ·  Regulamin  · 

Foldery  ·  Tagi  

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.