online:
Liczba użytkowników online w ciągu ostatnich 60 min.
jasno
Wątki ulotne #5 – Ślimak
<
Wątki ulotne #3 – Sens życia
>

Wątki ulotne #4 – Misie-patysie

 Będąc małym chłopcem, spędzałem wakacje u mojej cioci, w Istebnej. Jako że nie było tam wielu atrakcji, musieliśmy wraz z moim kuzynem sami wymyślać sobie różne gry i zabawy; takie analogowe, zupełnie bez elektryczności. Często chodziliśmy nad Olzę, by na rachitycznym mostku grać w „misie-patysie”. Zrzucaliśmy patyki w górze nurtu i szybko biegliśmy do barierki po przeciwnej stronie, żeby zobaczyć, czyj patyk pojawi się pierwszy i, zarazem, kto wygrał. W bystrym prądzie nie było to jednak proste zadanie, kijki były słabo widoczne, gnały szybko, znikały pod taflą wody. Bywało, że to nie zasady gry i fair play decydowały o zwycięstwie, tylko moc i celność zadawanych sobie nawzajem kuksańców.

 Zdarzyło mi się wiele lat później, już jako dorosłemu człowiekowi, grać w misie-patysie w Kędzierzynie-Koźlu, na moście nad Odrą. Mimo że, mój wiek już nie wskazywał na upodobanie do takich zabaw, to zarówno godzina jak i stan świadomości były jak najbardziej wskazujące. Chociaż noc była ciemna, nie mieliśmy problemów, by w mętnym, lecz leniwym nurcie dostrzec czyj patyk pojawił się pierwszy po drugiej stronie mostu. Przyszło mi wtedy do głowy, że to bardzo dziwne zjawisko, jak w tych dwóch miejscach życie płynie odwrotnie do nurtów przecinających ich rzek: nad Olzą wolno i leniwie, a nad Odrą szybko i gwałtownie. A co jeszcze dziwniejsze, mimo że Istebna kojarzy mi się niezmiennie z najpiękniejszymi chwilami dzieciństwa, a Kędzierzyn-Koźle z dorosłym życiem, to tu jakoś lepiej gra mi się w misie-patysie.

 

1520 zzs

Liczba ocen: 0
50%
0%
25%
50%
75%
100%
© Copyright - wszystkie prawa zastrzeżone.
Autor: ~Nazareth
Kategoria: inne

Liczba wejść: 15

Dodano: 2021-08-30 10:16:52
Komentarze.
Ozar 2 m.
No cóż znowu jakieś nieznane mi twoje klimaty, choć w taką grę pewnie bawiło się wielu chłopaków nad małymi, czy większymi rzekami. Nadal jednak nie kumam przesłania tych wszystkich odcinków... Moim zdaniem nie tworzysz tego do czego masz talent...
Odpowiedz
Ozar To tylko krótkie przebitki, luźne przemyślenia, "wątki ulotne", nie łączą się ze sobą, nie mają tworzyć całości, po prostu są. Moje poważne pisanie odbiło ostatnimi laty w innym kierunku i czego bardzo żałuję, nie mam czasu realizować wszystkich projektów, szczególnie wilków wymagających potężnego researchu.
Odpowiedz

Polub nas na facebooku!

fb-t3kstura TW-t3kstura

Strona Główna  ·  Forum  ·  Pomoc  ·  Kontakt  ·  Regulamin  · 

Foldery  ·  Tagi  

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.